1. HABERLER

  2. EREĞLİ

  3. ATMACA’DAN 10 OCAK GAZETECİLER GÜNÜ MESAJI
ATMACA’DAN 10 OCAK GAZETECİLER GÜNÜ MESAJI

ATMACA’DAN 10 OCAK GAZETECİLER GÜNÜ MESAJI

Atmaca: Kalemini Satmayarak,  Onurunu Ayaklar Altına Aldırmayan Meslektaşlarımın Bu Özel Gününü Kutlarım.

A+A-

Atmaca: Kalemini Satmayarak,  Onurunu Ayaklar Altına Aldırmayan Meslektaşlarımın Bu Özel Gününü Kutlarım.

Ereğli Metro Televizyon ve Radyo Yayıncılık Yapımcılık Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi, Yönetim Kurulu Başkanı, Yeni Ereğli Gazetesi İmtiyaz Sahibi ve (DHA) Demirören Haber Ajansı Ereğli temsilcisi Atilla Atmaca yaptığı açıklamasında 10 Ocak çalışan gazeteciler gününü kutladı.

Atilla Atmaca açıklamasında, Hak ve sorumluluk bilincinin güçlenmesinde, demokrasi kültürünün gelişmesinde, sağlıklı bir toplum düzeninin inşasında gazetecilerin rolü büyüktür.

Bu nedenle fedakârca çalışan ve kalemini satmayan basın mensuplarımızın çalışma şartlarını kolaylaştırmak, onlara gereken desteği ve katkıyı sağlamak, her kesimin görevi olmalıdır. Unutulmamalıdır ki; Basın özgürlüğü ve basın özgürlüğünü de kapsayan ifade özgürlüğü, çağımızda demokratik yaşamın olmazsa olmazıdır.

Özgür basın, demokrasinin yaşamasını ve gelişmesini sağlayan kurumların başında gelmektedir. Halkın sesi olma görevini üstlenen bağımsız ve özgür basın, düşünce özgürlüğünün de  her zaman için etkili aracıdır.

Çağdaş demokratik toplumlarda halkın haber alma hakkı basın ve ifade özgürlüğüyle mümkündür. 10 Ocak 1961 tarihinde 212 sayılı kanun ile yürürlüğe girerek, basın mesleği icrasında emek veren basın mensuplarının haklarını düzenleyen ve Çalışan Gazeteciler Günü olarak kabul edildi.

Bizler de gerçek görevi gazetecilik olan ve doğruları yazmaktan korkmayan, Gerçek haberi halka ulaştırabilmek adına gözünü budaktan esirgemeyen ve zor şartlarda hakkıyla görevini ifa etmeye çalışan emektar basın mensubu arkadaşlarımızın, Allah yardımcısı olsun diyoruz.

Yine güçlüden menfaat sağlayarak onun çıkarları doğrultusunda haber oluşturarak tetikçilik yapmayı görev bilen ve günümüzde güç odakları tarafından organize edilmek suretiyle mantar gibi çoğalan ve geçmişinde insanları mağdur eden o kişileri överek süsleme tekniğiyle haberleştiren ve kendilerini gazeteci olarak lanse etmekte olan şahısları ise dürüst olmaya davet ediyorum.

Çakma ve korsan olarak bildiğimiz, yine onun bunun tetikçiliğini yaparak güçlüden menfaat sağlayanları da Kanun ve yasalar çerçevesinde görev yapmaya davet ederek, onlara doğruları söylemekten korkmayın diyor ve emeğe saygılı olmaya davet ediyorum.

Atmaca, Gazetecilerin ortak görüşü olan ve Ereğli’de yaşanan bir gerçeği daha dile getirdi açıklamasında, Kamu yararına çalışan ve görevi Gazetecilik ve Televizyon yayıncılığı olan yayın kuruluşları zor şartlarda görevini yerine getirmeye canla başla çalışırken işi sadece gazetecilik olan bu kuruluşlar ve bünyesinde çalışmakta olan gazetecileri, Tetikçi ve çakma kişilerle bir tutmaya çalışan Bazı siyasetçi, Başkan ve bazı oda başkanlarına da sormak gerekiyor?...

Sorumsuzca sorumlu olduğu odanın çıkarlarını düşünmeden parasını adeta peşkeş çekerek bir şekilde kılıfına uydurmak suretiyle birilerine aktararak çıkar ve menfaat sağlayan. Yine gümbür gümbür geliyoruz ve Konya da üst seviyede ağırlandık diye övünerek görevi eğitmen olan ve ona göz yumarak görevini yapmayarak onlara can suyu vermek suretiyle sıfat kazandıran makam sahipleri bu tetikçilere değer katan başkan ve oda başkanlarına özellikle sormak gerekiyor.  Neden yasal olan varken çakmayla çalışma tercihinde bulunuyor. Acaba bir açığımı  var  sorusunu akıllara getiriyor. Yoksa başka çıkar ilişkisi varda ondan mı  bu yola başvuruyor dersiniz,, Bunlar yaşandı mı geçmişte yaşandı tabi ki, Yapılan bu uyumsuzluklara, sorumsuzluklara  kim dur diyecek, Ereğli kamuoyu adına biz soruyoruz?...

Çünkü! Tetikçiliği ancak o şahıslara yaptırırsınız bunlardan bir tanesi işine geldi mi gazeteciyim diyor olumsuz bir şey olduğu an yok ben Eğitmenim diyor ve işin içinden sıyrılıyor kendisince, Sormazlar mı günü gelince, Tabi ki sana da sana tetikçilik yaptıran o zaat’a da zamanı gelince sorulur Elbette diyoruz. Hey oda başkanı usulsüz olan ile ala vereye girersen o zaman sorumluluğunu yerine getiremezsin sende bu vebalin hesabını veremezsin sizleri duyarlı ve dürüst olmaya davet ediyoruz.

Devlete vergisini veren (Televizyonlar RTÜK ‘e, Gazeteler ise BİK’e) sorumluluklarını yerine getiren, Gazete ve Televizyonlar ile tetikçiyi bir tutamazsınız bunu net bir şekilde belirtelim.Usulsüz davranışta bulunan  ve bunları bir tutan ve tutmaya çalışan kanunlar karşısında elbette bir şekilde bedelini öder.

İşi gazetecilik olmayanlar bunu unutmasın ki; Kim güçlü bugün için onun yanında boy göstererek öne çıkmaya çalışmak gazetecilik mi! yalan ve düzmece haber yapmak gazetecilik mi! Yada birilerinden aldığı emir ve direktif ile birilerine saldırmak gazetecilik mi! Bu örnekleri sıralarsak geçmişte şu veya bu tarikatta boy gösterip de o tarikatların haberlerini yaparak menfaat sağlayan bugün ise farklı yerlerde boy göstermek gazetecilik mi! Yine gazetecilik kılıfı altında kurumlarda kendisine çıkar sağladığı kişinin iş ve işleri takip etmek gazetecilik mi! Kamu kurumlarında görevini dürüstçe yapan ve o insanları baskı altına almak gazetecilik mi! Doğru haberi yapma cesaretini gösteremeyerek yalan ve düzmece haberi yaparak gerçek haberi yalan habermiş gibi göstermek gazetecilik mi! Şimdi önümüzde bir seçim süreci var tetikçiler kim paralı onun davulunu yada onun tetikçiliğini yapmak için yarışa başlar ve mantar gibi gazeteciler türer mi türer diyoruz.  yada birilerinden aldıkları emirle birilerine olan güçleriyle saldırırlar, bunları da bu süreçte göreceğiz. Bir bürokrat ne zorluklarla yetişiyor yada ne badirelerden geçiyor sen onları bilmesin tabi ki bilemezsinde, var mı böyle bir gazetecilik diyoruz?... Ona buna şimdi çamur at izi kalsın, Birilerine çamur atarken sormazlar mı onu söyleyen kim diye, Sen zaten bataktan hiç çıkmadın ki, zaten bataksın, Gerçek gazeteci olmak kalemini  üçe beşe menfaat karşılığı satmayan, dürüstlükten ödün vermeyen, gecesini gündüzüne katan, yağmur çamur  demeden, saat ve zaman kavramı gözetmeden dürüst bir şekilde  çalışmaktır. Gazetecilik gerçekten oldukça zor bir iş yapabilirimsiniz bilmem ama! Gazeteci adayı olmak yine önemli ve zor bir yoldur diyoruz.

Örneklemek gerekirse, Şunu bilmek gerekir ki! Bu mesleği yapmaya aday iseniz; Kar da leke olacak siz de leke olmayacak bu gerçekten çok önemlidir, Gazeteci öncelikle kalemini satmaz, Güçlüden yana haberini menfaat’e dayalı olarak yapamaz ve onun çıkarı doğrultusunda tetikçilik yapamaz, İnsanlar arasına nifak sokarak oradan kendi ve birilerin lehine çıkar sağlayamaz, Ülke çıkarının her şey den önce geleceğini bilmesi gerekir ve haberlerinde ise yıkıcı değil yaptığı haberiyle yapıcı olması gerçeğini bilmeli diyoruz.

Atmaca ; İşte gazetecilik öyle bir meslektir ki, ‘’Bizlerde işi gazetecilik olan, Tetikçilik yapmayan, Yaptığı haberden menfaat ve çıkar sağlamayan, Bu mesleğe yamanmaya çalışan çürük elmaları ayırt ederek, Bu işe gerçekten gönül veren ve gazeteci olmaya çalışan, İşi haber kovalamak olan bütün emekçi meslek taşlarımın bu özel günlerini kutlayarak, Aileleriyle mutlu ve sağlık dolu bir yıl diliyorum’’ dedi.

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.