1. HABERLER

  2. EREĞLİ

  3. Milletvekili Etyemez: İnsanlık Vicdanı, Katil İsrail ve Ortağı ABD’yi Asla Affetmeyecektir
Milletvekili Etyemez: İnsanlık Vicdanı, Katil İsrail ve Ortağı ABD’yi Asla Affetmeyecektir

Milletvekili Etyemez: İnsanlık Vicdanı, Katil İsrail ve Ortağı ABD’yi Asla Affetmeyecektir

ABD’nin Tel Aviv'deki İsrail Büyükelçiliğini Kudüs’e taşıma kararına sert eleştirilerde bulunan AK Parti Konya Milletvekili Halil Etyemez, “ABD’nin hukuk tanımaz ve uluslararası toplumun iradesini hiçe sayan bu kararı, İsrail’in kadın-çocuk demeden işledi

A+A-

ABD’nin Tel Aviv'deki İsrail Büyükelçiliğini Kudüs’e taşıma kararına sert eleştirilerde bulunan AK Parti Konya Milletvekili Halil Etyemez, “ABD’nin hukuk tanımaz ve uluslararası toplumun iradesini hiçe sayan bu kararı, İsrail’in kadın-çocuk demeden işlediği bütün zulümleri onaylamaktır. Katil İsrail yönetiminin suçlarına ve katliamlarına ortak olmaktır. İnsanlık vicdanı, katil İsrail ve ortağı ABD’yi asla affetmeyecektir” dedi.

AK Parti Konya Milletvekili Halil Etyemez, ABD’nin Tel Aviv’deki İsrail Büyükelçiliğini Kudüs’e taşıma kararıyla ilgili açıklama yaptı. ABD’nin kararını kınadığını ve protesto ettiğini belirten Milletvekili Halil Etyemez, ABD’nin kararla uluslararası temel ilkeleri ihlal ettiğini ve BM kararlarına aykırı davrandığını söyledi.

 

ABD, İNANDIRICILIĞINI SIFIRLADI

ABD’nin büyükelçiliğini Kudüs’e taşımasını barış ve çözüm isteyen Filistin Devleti ve halkını cezalandırmak olarak niteleyen Halil Etyemez, “ABD’nin hukuk tanımaz ve uluslararası toplumun iradesini hiçe sayan bu kararı, İsrail’in kadın-çocuk demeden işlediği bütün zulümleri onaylamaktır. Katil İsrail yönetiminin suçlarına ve katliamlarına ortak olmaktır. Bu karar, Filistin halkının yüzlerce yıllık vatan topraklarını işgal eden, ablukalarla, ekonomik ambargolarla ve yasadışı yerleşimlerle iki devletli çözüme yönelik taahhütleri çiğneyen, barışı sabote eden, BM kararlarını sistematik şekilde ihlal eden İsrail Hükümetini ve cani başbakanı Netanyahu’yu ödüllendirmektir. ABD bu kararıyla, uluslararası toplum nezdinde inandırıcılığını sıfırlamış ve başta İsrail ile Filistin arasındaki sorun olmak üzere bütün uluslararası sorunların çözümünde arabuluculuk rolünü yitirmiş, kendisi bir sorun haline gelmiştir” dedi.

 

Kararı Tanımıyor Ve Lanetliyoruz

Tarih ve insanlık vicdanının ABD’nin hukuksuz kararını ve Filistin halkına yönelik haksız tutumunu asla affetmeyeceğini vurgulayan Milletvekili Etyemez, “Türkiye ve Türk milleti de kardeş halk Filistinlilere yapılan bu zulmü unutmadı, unutmayacak ve unutturmayacaktır. ABD’nin hak, adalet ve hakkaniyet ölçüleriyle bağdaşmayan, insanlığın ortak vicdanını ve Filistinli mazlumların yüreğini yaralayan bu kararını, milletçe tanımıyoruz ve lanetliyoruz. ABD’yi de bu gayri meşru ve gayri hukuki kararından vazgeçmeye çağırıyoruz. Türkiye olarak, sorunun adil ve kalıcı çözümünün ancak egemen ve bağımsız bir Filistin Devleti’yle mümkün olacağına inanıyoruz. 1967 sınırları dahilinde, başkenti Kudüs olan Filistin Devleti’ni destekliyoruz. Türkiye olarak, Filistin Devleti ve kardeş Filistin halkının her zaman olduğu gibi bundan sonra da yanında durmaya, haklı davalarında onları uluslararası zeminlerde savunmaya, desteklemeye devam edeceğiz” diye konuştu.

 

ABD’nin Tel Aviv Büyükelçiliğini Kudüs’e taşıma kararı,  BM Genel Kurulu’nda ABD’nin Güvenlik Konseyi’nde veto etmesi ve ekonomik tehditlerde bulunmasına rağmen Türkiye’nin girişimleriyle 128 ülkenin kabul oyuyla reddedilmişti.  ABD’ye Palau, Guatamala, Togo, Nauru, Honduras, Marshall Adaları, Mikronezyo gibi ülkeler destek vermişti.

Etiketler :
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.