1. HABERLER

  2. 11. BEYAZ KİRAZ FESTİVALİ BAŞLADI

11. BEYAZ KİRAZ FESTİVALİ BAŞLADI

Ereğli Belediyesi ve Ereğli Kaymakamlığı tarafından organize edilen 11. Beyaz Kiraz ve Ereğli Günleri Şenliği 29-30 Haziran 2013 tarihinde gerçekleştiriliyor. Şenliklerin...

A+A-

Ereğli Belediyesi ve Ereğli Kaymakamlığı tarafından organize edilen 11. Beyaz Kiraz ve Ereğli Günleri Şenliği 29-30 Haziran 2013 tarihinde gerçekleştiriliyor.

 

Şenliklerin ilk gününde dereceye giren üreticiler ve şenliklere katkı sağlayan siyasi, sanayici ve sivil toplum örgütleri’ne ödülleri verildi.
11. Beyaz Kiraz ve Ereğli Günleri Şenliği’nin ilk günü İstasyon Caddesi Oğuz Ata Sosyal Tesislerinde başladı. Kent dışından gelen Kaymakam, Belediye Başkanları, siyasi partilerin temsilcileri, daire müdürleri, sivil toplum örgüt temsilcileri ve Ereğli halkının büyük katılımıyla başlayan program, Azerbaycan Kültür Bakanlığı Çocuk Halk Oyun Topluluğu’nun gösterileri ile başladı. Azerbaycanlı çocukların gösterileri Türkiye ve Azerbaycan Bayrakları ile yaptıkları şovlar büyük alkış aldı.
 Şenliklerin açılış konuşmasını yapan Ereğli Belediye Başkanı Hüseyin Oprukçu, belediye olarak üreticiye katkı sağlamak adına yapılan bu festivalin Ereğli’ye hayırlı olması temennisinde buldu. Başkan Oprukçu, “Söylenmedik söz kalmasın dediler, geride söylenecek çok şey bıraktık. Ama yapılmadık iş bırakmadık Ereğli’de. Günü kurtarmak değil, halı gibi ilmek ilmek dokuduk Ereğli’yi hizmetlerimizle bu geride kalan 4 yılda. Yıllarca Ereğli’ye geldim, gittim. Seçim çalışmaları yaptım, dostları ziyaret ettim. Bu geliş gidişlerde Ereğli’nin daha önce görev yapan Belediye Başkanlarının ağaç dikme gayretlerine rağmen Yeşil Ereğli olmaktan uzaklaştığına şahit oldum. Göreve gelir gelmezde yeniden Yeşil Ereğli olması için Ereğli’yi baştan sona ağaçlarla donattık. Bu gün Gül bahçesi olması lazımdı Ereğli’nin. Ama Gülbahçesi’ni gül bahçesi yapma fırsatını vermediler bana. O güzelim taşevler bu gün harabe halinde bulunurken yüreğim yanıyor aslında.
 Üreten Ereğli dedik. Bilirsiniz Ereğli yıllardır üretir. Kirazını toplama parasından daha ucuza satmak zorunda kalır üretici, buğdayı yok parasına satar. Biz diyoruz ki Ereğli yine üretsin, ürettiğini ise tarımsal sanayide değerlendirerek para kazansın, ürettiğine değsin. Domatesi salça olsun, kirazı reçel. Bunu istiyoruz, bunu özlüyoruz.
 Ben Belediye Başkanı olduktan sonra bu 2. Festivalimiz oldu. Belimiz doğrulsun diye bekledik, belimiz biraz düzeldi festivali gerçekleştirdik. Aslında bu festivalde Türk Dünyasını Ereğli’ye getirmeyi istemiştik, ama kısmet olmadı. Daha sonraki festivallerde bunu gerçekleştiririz inşallah. Biz Ereğli adına hizmet üretirken, çalmadık, çaldırmadık, çırpmadık, şerefsizliğe bulaşmadık bu günlere geldik. İnşallah bu şekilde de bu dünyadan geçip gitmek nasip olur bizlere. Hepinize katkılarınız ve emekleriniz için teşekkür ediyorum. Festivalimiz Ereğli’mize hayırlı, uğurlu olsun” dedi.
 MHP Konya Milletvekili Mustafa Kalaycı ise halka hitaben yaptığı konuşmasında, “Bu şenliğin kardeşlik duygularının daha da artmasına, birliğin pekişmesine vesile olmasını diliyorum. Belediye Başkanımız Oprukçu’nun yaptıkları hizmetlerle Ereğli değişiyor. Viraneler yıkılıyor, yıllardır yapılamayanlar yapılıyor. Kendisi ve ekibi Ereğli’yi güzelleştirmek için çalışıyor.
Başkanımız Üreten Ereğli dedi. Üreticiye, sanayiciye Türkiye’de çeşitli teşvikler var.  Ama Konya’ya bağlı olduğu için Ereğli bunlardan yararlanamıyor. Bölgesel Teşvik’te 2. Sırada olduğumuz için aldığı teşvikler ise çok düşük oranlarda kalıyor. Ereğli’ye bu nedenle yatırımcı gelmiyor. Biz MHP olarak yıllardır Ereğli İl olmalı diyoruz. İki dönemdir Ereğli’nin il olması için kanun teklifi veriyoruz, ama maalesef kabul etmiyorlar. Ereğli il olursa sadece plakası değişmeyecek, yatırımcı gelecek, sanayi büyüyecek, üniversite gelecek. Bunlar önemli gelişmeler, işsiz kalmayacak, üreten malını yok fiyata satmayacak demek. Çocuklarımız okumaya dışarıya gitmeyecek demek, hava alanı kurulacak demektir. Ereğli’nin il olma potansiyeli var.
 Kiraz üreticimiz para yapmadığından dert yanarken, birileri tv’lere çıkıp çiftçinin çok karlı olduğunu ve hayatından memnun olduğunu söylüyor. Aslına bakılacak olursa çiftçi en kötü dönemlerini yaşıyor. Tüm girdiler 5-10 tl artarken, çiftçinin ürünü son 10 yıldır aynı ücretten alınıyor. Türkiye’de biran önce iyileştirilmiş tarım politikaları uygulanmalı. Unutulmamalıdır ki çiftçi kalkınmadan Türkiye sanayisi de kalkınamaz” şeklinde konuştu.
 MHP Konya Milletvekili Faruk Bal ise, “Bu gün, 11. Beyaz Kiraz Festivalini ikinci bir sıfat ekleyerek kutluyoruz. Üreten Ereğli Günleri. Üreten demek siyasi olduğu kadar ekonomidir de. Üretmek, sanayisinden, tarımına, kadar uzanan geniş bir yelpazeyi kapsar. Umarım en kısa sürede Ereğli’nin sadece kirazıyla değil, ekonomisinin de her alanda üreten ve hak ettiği İl’liği alan bir yer haline gelmesidir” diye konuştu.
 Ereğli Kaymakamı Hasan Bağcı ise yaptığı konuşmada, “Festivalini gerçekleştirdiğimiz Beyaz Kiraz, Ereğli’nin en önemli gelir kaynaklarından biri durumundadır. Ürettiğimiz beyaz kiraz. Türkiye’nin ihtiyacının yüzde 90’ını ihtiva eden özelliktedir. Bu özelliği üreticisinin de kalkınmasına önemli katkı sağlamaktadır. Bizim kent olarak birlik, beraberlik ve dayanışma içerisinde olmamız devam ettikçe Ereğli’yi daha ilerilere taşıyacağımızdan hiç kuşkum yoktur. Bu festivalde bu birlik ve beraberlik duygusunu pekiştirecektir diye düşünüyorum” dedi.
 Konuşmalardan sonra üreticilerin ödül törenine geçildi. En Erken Üretim yapan üretici kategorisinde; İbrahim Kalkan (Kırmızı Kiraz), Mustafa Altun (Beyaz Kiraz), Bahadır Tezcan (Sebze), Mükremin Candan (Siyah Havuç), Vicdan Acar (Pancar) Faruk Bal’ın elinden ödüllerini aldılar.
 En İyi Beyaz Kiraz Yarışmasında ise 1.liği Murat Aslan, 2. Liği Yunus Tombak ve 3.lüğü Mustafa Hırdan ödüllerini Mustafa Kalaycı’nın elinden alırken En İyi Kırmızı Kiraz yarışmasında 1. Liği Mustafa Aslan, 2. Liği Cumali Yurter ve 3.lüğü elde eden Ali Temel ise ödüllerini Belediye Başkanı Hüseyin Oprukçu ve Kaymakam Hasan Bağcı’nın elinden aldılar.
 Daha sonra ise festivale katkıları bulunan Siyasilere, Oda Başkanlarına, Belediye Başkanlarına, Daire Müdürlerine ve Sivil Toplum Örgütü yöneticilerine günün anlam ve önemini belirten birer şilt takdim edildi.
 Festival daha sonra Konyalı Eda, Ali Kınık ve Mustafa Yıldızdoğan gibi sanatçıların verdiği halk konserleri ve havai fişek gösterileriyle geç saatlere kadar sürdü. Festivali izlemeye gelen konuklar ise doyasıya eğlendi.
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.