1. HABERLER

  2. 17 Yıl Sonra İkiz Bebekleri Oldu

17 Yıl Sonra İkiz Bebekleri Oldu

Çocuk sahibi olmak için 17 yıl boyunca yaşadığı ilde tedavi gören polikistik over hastası 38 yaşındaki Şükran Baykal, İstanbul’daki ilk tüp bebek...

A+A-

Çocuk sahibi olmak için 17 yıl boyunca yaşadığı ilde tedavi gören polikistik over hastası 38 yaşındaki Şükran Baykal, İstanbul’daki ilk tüp bebek denemesinde ikiz kız bebek sahibi oldu.

Ankara Sincan’da yaşayan ev hanımı, 38 yaşındaki Şükran Baykal ile 40 yaşındaki kasap İbrahim Baykal, 17 yıl sonra anne-baba olmanın heyecanını ikiz kızları Elif Nur ve Seval Nur ile tattı.

17 yıl sonra ikiz bebekleri oldu

Çocuk sahibi olmak için 17 yıl boyunca yaşadığı ilde tedavi gören polikistik over hastası 38 yaşındaki Şükran Baykal, İstanbul’daki ilk tüp bebek denemesinde ikiz kız bebek sahibi oldu.

Ankara Sincan’da yaşayan ev hanımı, 38 yaşındaki Şükran Baykal ile 40 yaşındaki kasap İbrahim Baykal, 17 yıl sonra anne-baba olmanın heyecanını ikiz kızları Elif Nur ve Seval Nur ile tattı.

Şükran Baykal 21, İbrahim Baykal ise 23 yaşındayken evlendiler. Şükran Baykal, 10 kardeşin sekizincisi. Ailede herkesin çocuğu hatta torunu var. 17 yıllık evlilikleri boyunca Ankara’da üç kez tüp bebek denemesi yaptılar. Üçü de başarısızlıkla sonuçlandı.

Şükran Baykal, polikistik over hastasıydı ve bir türlü hamile kalamıyordu. Aşık olarak evlenmelerine rağmen her başarısız tüp bebek denemesinden sonra evlilikleri biraz daha yıprandı. Ayrılığın eşiğine geldiler. Kalabalık olan ailelerinde, her evde koşturan yeğenlerini gördükçe iyice ezildiler, ağladılar. Baykal çifti şanslarını son bir kez denemek için geçtiğimiz yıl İstanbul’un yolunu tuttu. İstanbul’a giderken yolda İbrahim Baykal eşi Şükran Baykal’a ‘Bu sefer de olmazsa, seni İstanbul’da bırakacağım’ dedi. Büyük bir üzüntü ile doktorları Op. Dr. Seval Taşdemir’e gelen Şükran Baykal, “Bizi 17 yıldır sevgimiz bir arada tuttu ama baskılara daha fazla dayanamıyorum, eğer hamile kalmazsam Ankara’ya geri dönmeyeceğim” diyerek çaresizliğini dile getirdi.

ANNELER GÜNÜNDE KENDİMİ ODAYA KAPATIYORDUM

Tedavisi düzenlenen Şükran Baykal hamile olduğunu öğrendiğinde önce inanamadı, ikiz kızları olacağını öğrendiğinde ise dünyalar onun oldu. “Hayatımda üç günden nefret eder, kendimi odalara kilitlerdim. Bayramlar, anneler günü ve karne günü. Yeğenlerim karnelerini almış annelerine koşarken ben odada gizli gizli ağlardım, bayramlarda el öptürmekten nefret ederdim” diyor. Yıllardır çektiği çocuk özlemini şimdi dokuz aylık olan kızları Seval Nur ve Elif Nur’a sarılarak gideriyor.

KIZLARIM İÇİN GECE-GÜNDÜZ ÇALIŞIYORUM

Baba İbrahim Baykal ise hala rüyada olduğunu, dokuz aylık kızlarına iyi bir gelecek hazırlayabilmek için gece gündüz eve bile gidemeden çalıştığını anlatıyor. Kasap olan baba; “Allah’ıma her gün şükrediyorum, dua ediyorum. İki kızımızla birlikte evimiz şenlendi. Yıllardır yaşayamadığımız bir duyguydu. Şimdi tam anlamıyla çocuklarımızla birlikte geniş bir aile olduk. Eşim de ben de artık çok daha mutluyuz” diyerek duygularını anlattı.

BEBEKLERİNİN KALP ATIŞLARINI DUYMADAN ANKARA’YA DÖNMEDİ

Ferti-Jin Kadın Sağlığı ve Tüp Bebek Merkezi Klinik Direktörü ve Kadın Hastalıkları Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı Op. Dr. Seval Taşdemir:

“Aile baskısından dolayı intiharın eşiğine gelmiş, psikolojisi çok bozulmuş bir hastaydı. Polikistik over hastalarında en büyük sorun ilaç doznunun ayarlanmasıdır. ilaç dozunun doğru ayarlanması çok önemli. Az ilaç verirsen yumurta kalitesi düşüyor. Fazla ilaç verirsen de sıvı birikiyor ve yine yumurta kalitesini bozuyor. Polikistik over hastaları, kilolu hastalardır. Şükran Hanım’da hafif kiloluydu. Tüp bebek tedavisine başlamadan önce 10 kilo verdi. Kalman sendromu da vardı. (Koku alamama sendromu) Bu kişilerde beyinden salgılanan hormonlar yeterli olarak salgılanamaz. Tedaviye sabırla uyum sağladı. Bağışıklık aşısı, lazerle tomurcuklanma, blastokist transferi yaptık. IMSI yöntemi ile spermleri büyüttük. Sonunda transferi gerçekleştirdik. Çok heyecanlı bir hastamızdı. Hamilelik haberini alana kadar Ankara’ya dönmedi. Hamilelik haberini aldığında klinikte çok ağladı. Ne zaman ki ikiz bebeklerinin kalp atışlarını duydu, o zaman hamile olduğuna inandı ve Ankara’ya döndü. Şimdi çok sağlıklı iki tane kız evlatları oldu. Biz de onlar kadar mutluyuz.”

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.