1. HABERLER

  2. EREĞLİ

  3. ATMACA’DAN 10 OCAK GAZETECİLER GÜNÜ MESAJI
ATMACA’DAN 10 OCAK GAZETECİLER GÜNÜ MESAJI

ATMACA’DAN 10 OCAK GAZETECİLER GÜNÜ MESAJI

Atmaca: Kalemini satmayan,  Onurunu ayaklar altına aldırmayan meslektaşlarımın Bu özel günlerini kutluyorum dedi.

A+A-

Ereğli Metro Televizyon ve Radyo Yayıncılık Yapımcılık Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi, Yönetim Kurulu Başkanı, Yeni Ereğli Gazetesi İmtiyaz Sahibi ve (DHA) Demirören Haber Ajansı Ereğli temsilcisi Atilla Atmaca yaptığı açıklamasında 10 Ocak çalışan gazeteciler gününü kutladı.

Atilla Atmaca açıklamasında, Hak ve sorumluluk bilincinin güçlenmesinde, demokrasi kültürünün gelişmesinde, sağlıklı bir toplum düzeninin inşasında gazetecilerin rolü büyüktür.

Bu nedenle fedakârca çalışan ve kalemini satmayan basın mensuplarımızın çalışma şartlarını kolaylaştırmak, onlara gerekendesteği ve katkıyı sağlamak, her kesimin görevi olmalıdır. Unutulmamalıdır ki; Basın özgürlüğü ve basın özgürlüğünü de kapsayan ifade özgürlüğü, çağımızda demokratik yaşamın olmazsa olmazıdır.

Özgür basın, demokrasinin yaşamasını ve gelişmesini sağlayan kurumların başında gelmektedir. Halkın sesi olma görevini üstlenen bağımsız ve özgür basın, düşünce özgürlüğünün de  her zaman için etkili aracıdır.

Çağdaş demokratik toplumlarda halkın haber alma hakkı basın ve ifade özgürlüğüyle mümkündür.10 Ocak 1961 tarihinde 212 sayılı kanun ile yürürlüğe girerek, basın mesleği icrasında emek veren basın mensuplarının haklarını düzenleyen ve Çalışan Gazeteciler Günü olarak kabul edildi.

Bizler de gerçek görevi gazetecilik olan ve doğruları yazmaktan korkmayan, Gerçek haberi halka ulaştırabilmek adına gözünü budaktan esirgemeyen ve zor şartlarda hakkıyla görevini ifa etmeye çalışan emektar basın mensubu arkadaşlarımızın, Allah yardımcısı olsun diyoruz.

Yine güçlüden menfaat sağlayarak ve onun çıkarları doğrultusunda haber oluşturarak tetikçilik yapmayı görev bilen ve günümüzde güç odakları tarafından organize edilmek suretiyle mantar gibi çoğalan ve geçmişinde insanları mağdur eden o kişileri överek süsleme tekniğiyle haberleştiren ve kendilerini gazeteci olarak lanse etmekte olan, Yine halkın hür iradesiyle seçtiği Başkan, Milletvekili, yada devleti temsil eden bürokratlara yönelik asılsız ve yalan haberlerle kendilerince pirim sağlamaya çalışan çakmalar, sizlerin değirmen suyuna su taşıyan yanlışlarınıza müsaade eden iyi, yasaları dürüst bir şekilde uygulayan bürokrat kötü. Bunları hangi sıfatla belirliyorsunuz.

Çakma ve korsan olarak bildiğimiz, yine onun bunun tetikçiliğini yaparak güçlüden menfaat sağlayan ey tetikçiler!... Kanun ve yasalar çerçevesinde sizleri görev yapmaya davet ederek, onlara doğruları söylemekten korkmayın diyor ve emeğe ve yasalara saygılı olmaya davet ediyorum.

Atmaca, Gazetecilerin ortak görüşü olan ve Ereğli’de yaşanan bir gerçeği daha dile getirdi. Kamu yararına çalışan ve görevi Gazetecilik ve Televizyon yayıncılığı olan yayın kuruluşları zor şartlarda görevini yerine getirmeye canla başla çalışırken işi sadece gazetecilik olan bu kuruluşlar ve bünyesinde çalışmakta olan gazetecileri, Tetikçi ve çakma kişilerle bir tutmaya çalışan Bazı siyasetçiler, Belediye Başkanları ve oda başkanlarına da sesleniyor?...

Sorumsuzca, sorumlu olduğu odanın çıkarlarını düşünmeden parasını adeta peşkeş çekerek bir şekilde kılıfına uydurmak suretiyle birilerine aktararak çıkar ve menfaat sağlayan zatlar, onlara göz yumarak görevini yapmayan onlara can suyu vermek suretiyle sıfat kazandıran makam sahipleri bu tetikçilere değer katan başkan ve oda başkanları sizlere tekrar tekrar sormak gerekiyor.  Neden yasal olan varken çakmayla çalışma tercihinde bulunuyorsunuz. Acaba bir açığınız mı var? Yoksa başka çıkar ilişkisi varda ondan mı bu yola başvuruyorsunuz? Evet galiba bizler yanıldık o çakmalar tetikçiliği çok güzel yapıyor. Bunlar yaşandı mı geçmişte yaşandı, tabi ki yaşandı.

Çünkü! Tetikçiliği ancak o şahıslara yaptırırsınız Sormazlar mı günü gelince, Tabi ki sana da sana tetikçilik yaptıran o zat’a da zamanı gelince elbette sorarlar. Devlete vergisini veren (Televizyonlar RTÜK ‘e, Gazeteler ise BİK’e) sorumluluklarını yerine getirmektedir., Gazete ve Televizyonlar ile tetikçiyi bir tutamazsınız bunu net bir şekilde belirtelim.Usulsüz davranışta bulunan  ve bunları bir tutan ve tutmaya çalışan kanunlar karşısında elbette bir şekilde bedelini öder.

İşi gazetecilik olmayanlar şunu unutmasın ki yaptıkları iş gazetecilik değil; yalan ve düzmece haber yapmak gazetecilik mi! Yada birilerinden aldığı emir ve direktif ile birilerine saldırmak gazetecilik mi! Bu örnekleri sıralarsak geçmişte şu veya bu tarikatta boy gösterip de, Sanki pırıl pırıl bir insanlarmış gibi konuşuyorlar, O günleri unutmadık, Karavanalara bol kepçe kaşık sallayarak çorbalarını içtiğiniz ve saltanatını sürdüğünüz o malum gücün sayesinde insanlara baskı yaptınız, yine onların yayın organları ve simge isimleriyle artistlik pozlar verdiğinizo günleri mi arıyorsunuz, Yoksa o günlerden kalan bir sıkıntınız mı var? O günlerde ki gücü kendinizde bulduğunuzu zannederek birilerinin gazına mı geldiniz? O tarikatların haberlerini yaparak menfaat sağlayan bugün ise farklı yerlerde boy göstermek gazetecilik mi! diye sormak lazım?

Yine gazetecilik kılıfı altında kurumlarda hatırlı kişilerin işlerini takip etmek suretiyle kendisine çıkar sağlamak gazetecilik mi! Kamu kurumlarında görevini dürüstçe yapan ve o insanları baskı altına almak gazetecilik mi, Doğru haberi yapma cesaretini gösteremeyerek yalan ve düzmece haberi yaparak gerçek haberi yalan habermiş gibi göstermek gazetecilik mi,Yada birilerinden aldıkları emirle birilerine saldırmak gazetecilik mi, Halkı yalan haberlerle korku ve paniğe sürüklemek gazetecilik mi, Güvenlik güçlerimizi ve Kamu görevlilerini bu gibi asılsız haberlerle zor durumda bırakmak gazetecilik mi, Bir bürokrat ne zorluklarla yetişiyor ne badirelerden geçiyor sen onları bilmezsin tabi ki bilemezsinde, Ona buna şimdi çamur at izi kalsın, Birilerine çamur atarken sormazlar mı onu söyleyen kim diye, Sen zaten bataktan hiç çıkmadın ki, zaten bataksın, Gerçek gazeteci olmak kalemini  üçe beşe menfaat karşılığı satmayan, dürüstlükten ödün vermeyen, gecesini gündüzüne katan, yağmur çamur  demeden, saat ve zaman kavramı gözetmeksizin dürüst bir şekilde o kutsal görevi ifa etmektir. Gazetecilik gerçekten oldukça zor bir iş yapabilirmisiniz bilmeyiz ama! Gazeteci adayı olmak yine önemli ve zor bir yoldur.

Gazeteci öncelikle kalemini satmaz, Güçlüden yana haberini menfaate dayalı olarak yapamaz ve onun çıkarı doğrultusunda tetikçilik yapmaz, İnsanlar arasına nifak sokarak oradan kendi ve birilerin lehine çıkar sağlayamaz, Ülke çıkarlarının ise her şeyden önce geleceğini bilmesi gerekir ve haberlerinde ise yıkıcı değil yaptığı haberiyle yapıcı olması gerçeğini bilmelidir.

Atmaca; İşte gazetecilik öyle bir meslektir ki, "Bizlerde işi gazetecilik olan, Tetikçilik yapmayan, Yaptığı haberden menfaat ve çıkar sağlamayan, Bu mesleğe yamanmaya çalışan çürük elmaları ayırt ederek, Bu işe gerçekten gönül veren ve gazeteci olmaya çalışan, İşi haber kovalamak olan bütün emekçi meslek taşlarımın bu özel günlerini kutluyor, Aileleriyle mutlu ve sağlık dolu bir yıl diliyorum’’ dedi.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.