1. HABERLER

  2. BELEDİYE

  3. Başkan Oprukçu: “Ortak paydamız Ereğli”
Başkan Oprukçu: “Ortak paydamız Ereğli”

Başkan Oprukçu: “Ortak paydamız Ereğli”

Ereğli Belediye Meclis Üyeleri Akhüyük’te

A+A-

Ereğli Belediye Başkanı Hüseyin Oprukçu ve Belediye Meclis Üyeleri Ocak Ayı Meclis Toplantısı’nın ardından Akhüyük Termal Tesisleri’ni gezerek 2250 metreye ulaşacak sondaj çalışmasını yerinde inceledi.

Ereğli’nin geleceğinin inşasında önemli bir yere sahip olan Akhüyük Termal Tesisleri ziyaret eden Belediye Meclis Üyeleri Başkan Oprukçu’ya bu kıymetli hizmet için teşekkürlerini ilettiler.

“MECLİS SONRASI SONDAJ İNCELEMESİ”

Ereğli Belediye Başkanı Hüseyin Oprukçu ve Belediye Meclis Üyeleri Ocak Ayı Meclis Toplantısı’nın ardından Akhüyük Termal Tesisleri’ni gezerek 2250 metreye ulaşacak sondaj çalışmasını yerinde inceledi. Ereğli’nin gelecek yüzyılı için en önemli adımlardan bir tanesi olan Başkan Oprukçu’nun 1. beş yıllık hizmet döneminde başlattığı ve 2019 Nisan ayı itibariyle tekrar fiziki rehabilite çalışmalarını tamamladığı Akhüyük Termal Tesisleri’nde, Ereğli Belediye Meclis Üyeleri ile birlikte 2250 metreye kadar ulaşacak olan sondaj çalışmalarını yerinde inceleyen Başkan Oprukçu, siyasi parti ayrımı gözetmeksizin tüm meclis üyelerinin Ereğli’nin geleceği ortak paydasında buluşacak tesisi yerinde görmelerini önemsediğini belirtti.

“EREĞLİ’NİN GELECEĞİ AKHÜYÜK’TE SAKLI”

Akhüyük Termal Tesisleri hakkında meclis üyelerine bilgiler veren Başkan Oprukçu: “Akhüyük’te biri 120 metrede biri 480 metrede olmak üzere iki tane kuyu açılmış, ikisinde de termal suya ulaşılmıştır. 120 metreden çıkan suyumuz 35-36 derece, 480 metrelik kuyudan çıkan su da taban sıcaklığı 40, yüzey sıcaklığı da 38 derecedir. Şu anda kuyularımız çalışıyor. Kuyularımızda su gelişiyle birlikte önemli ölçüde bir karbondioksit gazı gelişi var. Karbondioksit gazı da sanayide ve gıda sektöründe kıymeti harbiyesi olan bir gazdır. İnşallah buradan pazarlayacağımız termal seralar, termal su ve karbondioksit ile Ereğli Belediyesi’nin personel giderini karşılamayı planlıyoruz. Ve nihayetinde Ereğli’nin termal turizminin gelişmesi ile turizm gelirlerinden de Ereğli’mizin ciddi manada istifade etmesi ve istihdam olanağının oluşacağı gerçeğini değerlendiriyoruz. İki kuyumuza ilaveten artı, eksi 250 metre olmak üzere takriben 2000 metrelik bir termal arama sondajı başlattık. 6 Milyon 550 Bin Türk Lirası bedelle ihale edildi. Bu bedelin herhangi bir deprem, çatlak, patlak ve korozyona mahal vermemek adına 4 Milyon 300 Bin TL’lik kısmı sadece orada kullanılacak boru bedelidir. 40 tane tır ile sondaj malzemeleri taşındı ve montajı dün itibariyle bitti, bugünde resmen çalışmaya başlıyoruz. Ayrıca burada hazine arazileri var Çevre Bakanlığı’ndan bu noktada destek istedim, buralara evsizler, kimsesizler, yaşlılar, engelliler öncelikli termal sudan da istifade edecek Bungalov Evleri ve turizm tesisleri yapmayı planlıyorum. Bu konuda yatırımcılara gönlümüz ve kapılarımız açıktır. Siz değerli meclis üyelerimize ve bu projede emeği geçenlere, personellerimize çok teşekkür ediyorum” dedi.

“BU BİR KARA SEVDANIN DOĞAL TEZAHÜRÜDÜR”

Başkan Oprukçu şu ifadelerle sözlerini noktaladı “Önceki Belediye Başkanlığı dönemimizden bu yana Akhüyük Jeotermal Tesisleri projesi biz de büyük bir sevda haline geldi. Bu proje kara sevdanın doğal tezahürüdür. O dönem ilk adımları atmıştık fakat tamamlamak nasip olmamıştı. Şükürler olsun ki Ereğli’miz için çok değerli bu projeyi tamamlamak yine bize nasip oldu, bundan dolayı çok mutluyuz. Ereğli’mizin yüzyılını inşa etme noktasında çıktığımız yolda en önem verdiğimiz proje olan Akhüyük Jeotermal Tesisleri gelecek nesillerimize bırakacağımız büyük bir hizmet olacak”

 

akhuyuk-tesisi.jpg

akhuyuk-tesisi-001.jpg

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.