1. HABERLER

  2. Başkan’dan Destek İstediler

Başkan’dan Destek İstediler

Ereğliliş çiftçiler kapalı sulama sisteminin hayata geçmesi için BaşakAN Özgüvenden destyek istediler.Ticaret Borsası Başkanı Zekeriya Ünlü başkanlığında...

A+A-

Ereğliliş çiftçiler kapalı sulama sisteminin hayata geçmesi için BaşakAN Özgüvenden destyek istediler.

Ticaret Borsası Başkanı Zekeriya Ünlü başkanlığında Ereğli Belediye Başkanı Özkan Özgüven’i makamında ziyaret eden Ereğlili bir grup çiftçi, “Bölgemizin en önemli konusu kuşkusuz ki su’dur. Geçtiğimiz yıllarda yaşadığımız kuraklık nedeniyle ürünlerde büyük verim kaybı yanında kalitede de düşüş yaşandı. Ürünlerimiz beklediğimiz değerini bulamadı. Bu konuda yaşadığımız sorunun giderilmesi için başlatılan kapalı sulama sistemi projesinin hayata geçirilmesini istiyoruz. Bu konuda sizin Ereğli’de öncülük yapmanızı bekliyoruz. Tarım sektörünü Ereğli’de en iyi bilen kişilerin başında siz geliyorsunuz. Ayrıca bu konuda sayın Başbakanımızın önemli adımlar attığını biliyoruz. Bu adımları en iyi siz takip edip dönüşümü siz sağlayabilirsiniz. Ereğli adına geleceğe yatırım yapabileceğimiz en önemli projenin sulama sistemi olduğunu düşünüyoruz” diye konuştular.

Belediye Başkanı Özkan Özgüven ise kapalı sulama projesinin takipçisi olduklarının altını çizerek, “bu projenin hayata geçmesi için sayın Başbakanımız nezdinde girişimlerimiz devam ediyor. Bölge Milletvekilimiz Cem Zorlu bey Ankara’da bu projenin birebir takipçisi konumunda. Bizlerde projenin Ereğli ayağını Ankara’ya servis yaparak projeye hız kazandırmak istiyoruz. Takdir ederseniz ki yaklaşık maliyeti 350 milyon TL’yi bulan proje için öncelikle tarım kuruluşlarının da devrede olması lazım. Başta sulama birlikleri olmak üzere tüm sorumlu ve duyarlı çiftçilerimizin bu konuda özveride bulunması gerekiyor. Geleceğimiz tarım ve sanayide. Ereğli’deki tarım potansiyeli son yıllarda uygulanan doğru projelerle büyük ivme kazandı. Sadece Ereğli çiftçisi değil başka bölgelerden Ereğli’ye gelerek tarımsal faaliyette bulunan çok sayıda müteşebbis kişiler var. Ereğli tarım potansiyeli bakımında Türkiye’de zirveye oynayan bir noktaya geldi. Bu gelişmeler bazı gerçeklerle de yüzleşmemize neden oldu. Bunların başında da su konusu geliyor. Artık barajdaki su tarımsal sulamaya yetmiyor. Salma sulama dediğimiz vahşi sulama hem topraklarımızdaki verimi düşürüyor hem de rüzgar erozyonunu tetikliyor. Bu yüzden Ereğli bir an önce kapalı sulama sistemine geçmek zorundadır. Bu konuda biz üzerimize düşeni yaparken çiftçi kuruluşlarımızda üzerlerine düşeni yapmak zorundadırlar” dedi.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.