1. HABERLER

  2. Fas’ın Fes Şehri İle Kardeş Şehir Protokolü İmzalandı

Fas’ın Fes Şehri İle Kardeş Şehir Protokolü İmzalandı

Konya Büyükşehir Belediyesi, Fas’ın ilk siyasi başkenti olan tarihi Fes şehri ile kardeş şehir protokolü imzaladı. Protokole Konya Büyükşehir Belediye...

A+A-

Konya Büyükşehir Belediyesi, Fas’ın ilk siyasi başkenti olan tarihi Fes şehri ile kardeş şehir protokolü imzaladı. Protokole Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek ile Fes Belediye Başkanı Hamid Chabat imza attı. Başkan Akyürek, özellikle İslam ülkelerinin birbirleri ile olan ticari, kültürel ve sosyal ilişkilerinin çok daha güçlenmesi gerektiğine vurgu yaparken Fes Belediye Başkanı Chabat, Konya ile imzaladıkları kardeş şehir protokolüne çok önem verdiklerini dile getirdi.

Konya Büyükşehir Belediyesi, Fas’ın Fes şehri ile kardeşlik protokolü imzaladı. Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek ile Fes Belediye Başkanı Hamid Chabat arasında imzalanan kardeşlik protokolü ile kültürel ve ekonomik ilişkilerin artırılması temennisinde bulunuldu. Ülkeler arasındaki ilişkilerin daha da güçlenmesinin en önemli yolunun şehirler arasındaki ilişkilerin kuvvetlenmesi olduğunu kaydeden Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, özellikle İslam ülkelerinin birbirleri ile olan ticari, kültürel ve sosyal ilişkilerinin çok daha güçlenmesi gerektiğine vurgu yaptı. İslam dünyasındaki 60’a yakın ülkenin birbiri ile alışveriş yapmaya biraz gayret göstermesinin önemine dikkat çeken Başkan Akyürek, “Böylece bu ülkeler en az iki katı zenginleşir. Küresel bir köy haline gelen dünyada ülkeler arasındaki ilişkiler de çok farklı boyutlarda seyrediyor. Kalın duvarlar artık yok. Fakat çok önemli bir harç var aramızda birbirimizi bağlayan; Hz. Peygamberin ümmeti olmak, aynı kıbleye yönelmek. Bu çok önemli bir birliktelik nedeni” dedi. Dünyayı bilen, çağı okuyabilen, günümüz şartlarında ne yapmak gerektiğini bilen ülkeler, şehirler, insanlar olunması gerektiğine işaret eden Başkan Akyürek, şunları söyledi: “Fes şehriyle olan ilişkimizi böyle bir bakış açısıyla güçlendirmek istiyoruz. İmzalayacağımız kardeş şehir protokolünün sadece kağıt üzerinde kalmamasını, sosyal, kültürel ve ticari ilişkilere, deneyim paylaşımlarına vesile olmasını diliyorum.” KARDEŞLİK PROTOKOLÜ ÇOK ÖNEMLİ Fes Belediye Başkanı Hamid Chabat, Konya’nın tarihi köklerine bağlı önemli bir şehir olduğunu vurgulayarak kardeş şehir protokolüne çok önem verdiklerini dile getirdi. Fes şehrinin tarihinin ve coğrafyasının Konya’ya benzediğini kaydeden Chabat, “Fes şehri Fas’taki ilk siyasi başkenttir. İslam coğrafyasının en eski üniversitelerinden birisi şehrimizdedir. Kardeş şehir protokolü ile aramızdaki ilişkileri geliştirecek olmaktan ve tecrübe paylaşımından dolayı çok mutluyuz” diye konuştu. Fas’ın Ankara Büyükelçisi Lotfi Aouad da Konya’da bulunmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirerek, iki ülke arasındaki ilişkilerin daha iyi noktalara gelmesinin son derece önemli olduğunu vurguladı. Konuşmaların ardından Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek ile Fes Belediye Başkanı Hamid Chabat, kardeşlik protokolü imzaladı. Başkan Akyürek ziyaretin sonunda konuklarına günün anısına çeşitli hediyeler verdi.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.