1. HABERLER

  2. İslam Âlemi’nin Kurban Bayramını kutlayan Pankobirlik Genel Başkanı Recep Konuk;

İslam Âlemi’nin Kurban Bayramını kutlayan Pankobirlik Genel Başkanı Recep Konuk;

Bayram gibi Bayramlar için hedef “Yoksulluğu Yok Etmiş” bir Türkiyeİslam Âlemi’nin Kurban Bayramı’nı kutlayan ve bayramların bir milleti birbirine...

A+A-

Bayram gibi Bayramlar için hedef “Yoksulluğu Yok Etmiş” bir Türkiye

İslam Âlemi’nin Kurban Bayramı’nı kutlayan ve bayramların bir milleti birbirine kenetleyen görünmez tutkal olduğunu söyleyen Pankobirlik Genel Başkanı Recep Konuk, “. Başka hiçbir gün, bayram günleri kadar bir milleti aynı anlam, aynı davranış bütünlüğü, aynı kardeşlik, aynı heyecan, aynı coşku ve aynı duygular içinde bir araya getiremez” dedi.

Pankobirlik Genel Başkanı Recep Konuk, yayınladığı Kurban Bayramı mesajında şunları söyledi;

“Bizim inanç iklimimizin en müstesna günlerinden biridir Kurban Bayramı. Bayram günlerini özel kılan sadece dini bir vecibeyi yerine getirmenin huzurunu veya bir bayrama daha erişmenin bahtiyarlığını yaşamaktan ibaret değildir. Bayram günlerini özel kılan, hanede yaşanan coşku, sevinç ve heyecanı akrabalardan ve komşulardan başlayarak ortak coşku, sevinç ve heyecan haline getirmek için tüm ülke sathında sergilendiğimiz ve asırlardır sergilenen davranış birliğidir. Bizim inanç iklimimizde bayramların mutluluğunu kendi hanemizde bir başımızda yaşamak bize yetmez. Bizim inanç iklimimizde bayram sevincini biz bir başımıza yaşamayız. Biz bayramları başka haneler için de bayram yapmak için ortak bir gayret sergileriz. Dualarımızın sevabından başlayarak eldekini paylaşır, bayramı hiçbir hanenin buruk geçirmemesi için samimi bir gayret gösteririz. Bayramlarda misafirliğe değil, gönül kapılarını açmaya, gönül almaya gideriz.

Biz bayramlarda, kardeşlerimiz mutluysa mutlu olmayı hak ettiğimize inanırız. Çünkü bizim inancımız; yardımlaşma, paylaşma ve dayanışma ile bayramların rahmet ve bereketini kendi çevrelerinden başlayarak herkese ulaştırmayı ve mutlu ederek mutluluğunu arttırmayı, emreder inananlara. Bizim medeniyetimizin ve bizim milletimizin Bayramlarda en üst seviyede yaşadığı hoşgörü, dayanışma, paylaşma, yardımlaşma ve kardeşlik duyguları bu manevi iklimin özelliğidir.

Bu hasletler dirliğin ve birliğin de anahtarıdır

“İşte o manevi iklimi yaşadığımız bu Kurban Bayramında da bayramın rahmet ve bereketi herkese ulaşacak ve bizim coğrafyamızda, bizim milletimiz hiçbir kardeşinin bayram burukluğu yaşamasına müsaade etmeyecektir” diyen Pankobirlik Genel Başkanı Konuk mesajına şöyle devam etti;

“Bizim milletimizi ve medeniyetimizi başkalarından ayıran en önemli özelliktir, Kurban Bayramı vesilesiyle tüm ülkeye yayacağımız bu iklim; burukluk ve kederleri el ele vererek giderme, sevinç ve mutluluğu paylaşarak büyütme. Bu iklim bir milleti de bir birine kenetleyen görünmez tutkaldır. Başka hiçbir gün, bayram günleri kadar bir milleti aynı anlam, aynı davranış bütünlüğü, aynı kardeşlik, aynı heyecan, aynı coşku ve aynı duygular içinde bir araya getiremez. Bayram sabahından itibaren kesilecek kurbanların kimsesizler, yoksullar, fukara ve hali vakti yerinde olamayanlar öncelikli olmak üzere paylaşılması bu iklimin tezahürüdür.

Belki bu Kurban Bayramında kimimiz kurban ibadetini yerine getirememenin burukluğunu yaşayacak. Kimimiz, istediği kadar ve gönlünce muhtaçlara yardım ulaştıramamanın hüznü ile kederlenecek. Ancak, bayramın verdiği coşku, bayramlarda yaşanan dayanışma, bayramların yaydığı ulvi hava, o burukluk ve kederlere de çare olacaktır. Bizim bu bayramda ve bu bayram vesilesiyle çıkardığımız ders, bizim coğrafyamızda, bilaistisna herkesin kurban ibadetini, dilediğince yerine getirmesine imkân sağlayacak zenginliği oluşturmaktır.”

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.