1. HABERLER

  2. Konya Şeker’den Üreticiye Bayram Desteği

Konya Şeker’den Üreticiye Bayram Desteği

Konuk; Bayramların Bayram Gibi Geçmesi İçin VarızKonya Şeker’de Yatırımlar daÜreticiye Destek de Hız Kesmiyor Ülkemiz tarım sektörüne yaptığı...

A+A-

Konuk; Bayramların Bayram Gibi Geçmesi İçin Varız

Konya Şeker’de Yatırımlar da

Üreticiye Destek de Hız Kesmiyor

 

Ülkemiz tarım sektörüne yaptığı yatırımlarla damga vuran Konya Şeker, bir yandan büyük projelere imza atarken diğer yandan da üreticiye yönelik desteklerinden de geri adım atmıyor. Birinci önceliğini üretene ve üreticiye destek olarak belirleyen Konya Şeker, sürdürdüğü projelerin yanı sıra, üreticinin tarlaya tohumu atmadan önce başlattığı avans desteği uygulamasını tavizsiz sürdürüyor.

Kangal Termik Santralini elini cebine atmadan, kurumun kaynaklarını hiç kullanmadan üretici ortaklarına kazandıran Konya Şeker, Hamyağ Fabrikasının kapasitesini 5 kata çıkaracak kapasite artırımı, üreticisine ilave patates ekimi imkânı verecek Patates Nişastası Fabrikası, son aşamaya getirdiği Et Entegre Tesisi gibi toplamda milyar doları aşan büyük bütçeli yatırımlarına rağmen bu kampanya döneminde de üreticisine yönelik desteğini eksiksiz sürdürdü. Pancar tohumu tarlaya atılmadan önce üreticisini avansla desteklemeye başlayan ve ürünün ekiminden sökümüne kadar tüm aşamasına destek olan Konya Şeker, her yıl dini bayramlarda da üreticisini bayram avansıyla destekliyor.

Konya Şeker, bir Konya Şeker geleneği haline gelen bayram avansı uygulamasını her bayramda olduğu gibi bu bayramda da unutmadı ve Kurban Bayramı öncesi üreticilere 32 Milyon 48 Bin Lira tutarındaki avansın dağıtımını başlattı. Üreticilerin banka hesaplarına yatırılan nakdi avans ile birlikte Konya Şeker, bu kampanya döneminde üreticilerine sağladığı ayni ve nakdi avans desteğini 251,7 Milyon Liraya ulaştırdı.

Konya Şeker’in ulaştığı güç itibarıyla artık rakamların esiri değil efendisi olduğunu, büyük projelerin Konya Şeker’in üreticiye desteğinde bir aksamaya sebebiyet veremeyeceğini belirtenPankobirlik Genel Başkanı Recep Konuk; “2013 yılında büyük projelere, büyük yatırımlara imza atmamıza rağmen üreticimize yönelik hiçbir hizmetimizde aksama olmadı, üreticiye verdiğimiz hiçbir destek azalmadı” dedi.

Önce üretici, önce üretim fikrinden asla taviz vermediklerini ve vermeyeceklerini vurgulayan Konuk özetle şunları söyledi;

“2013 yılında Konya Şeker elini cebine atmadan, kasasından sıfır kaynak kullanarak, ticari itibarı ve ekonomik başarısından kaynaklı güven sayesinde 985 milyon dolarlık bir tesisi üretici ortaklarının varlık hanesine kazandırdı. Üreticinin daha çok ürününü değerlendirmek için ise Hamyağ Fabrikasının kapasitesini 5’e katlayacak kapasite artırımı yatırımını başlattı.  Üreticinin daha çok patates ekmesine imkân verecek Patates Nişastası Fabrikasını ise bitirdi. Bölge hayvancılığına sıçrama yaptıracak, hayvancılığı yapılabilir hale getirecek ve en önemlisi de üreticinin hayvancılıktan para kazanmasını sağlayacak Et-Süt Entegre Tesisinin Süt Ürünleri Bölümünü tamamlayarak işletmeye aldı, Et ve Et Ürünleri Bölümünü ise tamamlama aşamasına getirdi. Bunların hepsi büyük projeler, dünyanın her şirketi her sanayi devi için büyük projeler. Öyle tek haneli milyon dolarlık yatırımları, başka şirketlerin açılışlar yaptığı, yatırım yaptık diye çarşaf çarşaf ilan verdiği, artık Konya Şeker için sıradanlaşan projeleri ve yatırımları saymıyorum bile. Bahsettiğim büyüklükte projeleri yapan, yatırımları gerçekleştiren her şirket bundan az veya çok etkilenir. Bazı hizmetlerini geçici süre askıya alır. Böylesine büyük işlere girişip de bundan etkilenmeyecek şirket sayısı altını çizerek söylüyorum dünyada bir elin parmaklarını geçmez. Bunlardan bir tanesi de Konya Şeker’dir. Milyar doların üzerinde işlere adım atıp da bu büyük işlerin altında ezilmemek her baba yiğidin harcı değildir. Bunu başarabilmek için paranın size değil sizin paraya efendilik etmeniz gerekir. Nitekim 14-15 sene öncesinin Konya Şeker’i yok artık. O milyon dolarla iki haneli rakam yan yana gelince işleri aksayan Konya Şeker’den eser kalmadı. Büyük işler yaparken yürüyüşünde, gittiği yolda aksama olmayan, hizmetleri sekteye uğramayan, üreticiye destekten, üretime destekten taviz vermeyen bir Konya Şeker var artık.

Milyar dolarlık işleri konuşurken, yaparken üreticiye ayırdığı kaynağı arttırabilen bir Konya Şeker var artık. Mesela 2013 yılında büyük projelere imza atan Konya Şeker, geçen yılın aynı dönemine göre bu sene üreticisine verdiği avans miktarını toplamda %10 civarında arttırmış. Geçen yıl Kurban Bayramı öncesi toplam avans ödemesi 229 milyon lira olan Konya Şeker bu sene 251,7 milyon lira avans dağıtımı gerçekleştirmiş. Bu iki hususun göstergesidir. Birincisi, Konya Şeker’in ulaştığı gücün göstergesidir. İkincisi halden anlamanın ve Konya Şeker’in öncelik sıralamasındaüreticinin en önde yer aldığının göstergesidir. Konya Şeker’in birinci önceliği üreticidir. Konya Şeker’de üretici söz konusu olunca, üreticinin ihtiyaçları söz konusu olunca her şey teferruat haline gelir. Önce üreticiye ve üretime destek planlanır ondan sonra diğer işlere bakılır. Bir diğer husus ise Konya Şeker halden anlar, halden anlamak Konya Şeker’in özelliğidir.

Önümüz kurban bayramı. Bu topraklardaki herkes gibi üreticinin de bayramları kaygıdan hele hele maddi kaygılardan uzak karşılamaya hakkı var. Bu ülkenin en muteber insanları olan üreticilerin maddi imkânsızlıklar nedeniyle kurban ibadetini yerine getirememek gibi bir endişeye kapılmasına Konya Şeker olarak biz müsaade edemeyiz, bu güne kadar etmedik, bundan sonra da etmeyiz.

Biz de çocuk olduk. Biz de bayram öncesi buğday, pancar parası eve gelmediğinde bayram burukluğu yaşadık. Bayram bugün, bayram alışverişi de hasat parasına ertelenecek bir alışveriş değil. Onun için nasıl memur, işçi maaş günü olmadığında bile maaşını Bayram öncesi erken alıyorsa, çiftçi de bu gibi desteklerden mahrum olmamalı. Biz böyle düşünüyoruz. O’nun için de her yıl bayram öncesi çiftçimize bayram desteği yapıyoruz. Yapmaya da devam edeceğiz. Biz üreticimizin imkânları elvermediği için ya da nakde sıkıştığı için gönlünce kurban ibadetini yerine getirememesine sessiz kalamayız. Biz üreticimizin, evlatlarının karşısında boynunun bükülmesine izin veremeyiz. Bizim üreticimiz de memur, işçi, işadamı kısaca herkes kadar, kurban ibadetini yapmayı, paraya sıkışmadan yapmayı hak ediyor. Bizim çiftçilerimizin çocukları da herkesin çocukları kadar kıymetli ve onlar da bayramlarda sevinmeyi, sevindirilmeyi hak ediyor. Çünkü çok çalışıyor, çok üretiyor ve bu ülkeye herkesten çok değer katıyorlar.”

Bayramların barış, kardeşlik, hoşgörü ve dayanışma günleri olduğunu ve yardımlaşmanın bayramların mana ve anlamı ile bütünleştiğini söyleyen Konuk, “Konya Şeker’in bizzat varlık sebebi, üreticinin gönül rahatlığı ve huzur içinde bayramları karşılaması ve bayramları ağız tadıyla geçirmesidir. O nedenle biz çiftçimize yaptığımız bayram desteği ile asli vazifemizi yerine getirmiş olmanın huzurunu yaşıyoruz. Konya Şeker için üreticilerimizin yüzündeki tebessüm ile onların evlatlarının yaşadığı bayram coşkusu ve üreticilerimizin hanelerinde bayramların bayram gibi geçmesi her türlü ticari başarıdan, binlerce fabrikadan daha kıymetlidir. On binlerin yüzündeki gülümseme, on binlerce hanedeki huzur her şeyden değerlidir. Her bayramda olduğu gibi bu bayramda da üreticimize sunduğumuzdesteğin hem üreticilerimizin hem de ailelerinin bayram sevincine coşku katmasını, derde derman olmasını, Yüce Allah (C.C)’ın sağlık ve huzur içinde daha nice bayramlara hepimizi eriştirmesini temenni ediyorum” diye konuştu.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.