1. HABERLER

  2. Maden Ocağından Yazılı Açıklama

Maden Ocağından Yazılı Açıklama

Karaman’ın Ermenek ilçesine bağlı Güneyyurt beldesinde 18 işçinin su baskını sonucu mahsur kaldığı madencilik firmasından yazılı açıklama yapıldı.Has...

A+A-

Karaman’ın Ermenek ilçesine bağlı Güneyyurt beldesinde 18 işçinin su baskını sonucu mahsur kaldığı madencilik firmasından yazılı açıklama yapıldı.

Has Şekerler Madencilik’ten yapılan açıklamada, 28 Ekim 2014 tarihinde şirkete ait maden ocağında su baskını sonucu 18 işçinin mahsur kaldığı hatırlatılarak, “Bugüne kadar tek amacımız ve odak noktamız bu kardeşlerimizin sağ salim maden ocağından çıkarılması olmuştur. Bu sebeple de bu zamana kadar kamuoyuna bir açıklamada bulunamadık. İşletmekte olduğumuz maden ocağında tüm iş güvenliği tedbirleri alınmış, bu zamana kadar gerekli denetimlerin hepsi yapılmış, maden ocağı hukukun emrettiği şekilde işletilmiştir. Kazanın oluş nedeninin şu an itibariyle tespit edilebilmesi imkansız olmakla birlikte, içeriden kurtulan kardeşlerimizin bize verdiği bilgiye göre doğal bir afetten bahsedilmektedir. Türkiye’nin tüm maden ocaklarında yemek saatleri içeride kullanılmaktadır ki, buna devlet ocakları da dahildir. Ayrıca torba yasayla getirilen uygulamaların yürürlüğü 2015 yılbaşından itibaren başlayacaktır. Bu konularda basında çıkan haberler ve diğer değerlendirmeler bilgi kirliliğinden başka bir şey olmamakla birlikte, bu sorunların 18 kardeşimiz halen kurtarılmayı beklerken irdelenmesi gereken meseleler olmadığının da altını çizmek isteriz. Şu anki tek amacımız yıllardan beri çalıştığımız ailemiz, dostumuz, arkadaşımız olarak gördüğümüz emekçi kardeşlerimizin bir an önce güvenle ocaktan çıkarılmasıdır. Bunun dışında hiçbir amaç ve çalışmamız yoktur. Enerji Bakanı, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı, Ulaştırma Bakanı, kamu kurum ve kuruluşları ve STK’lara kurtarma çalışmalarına verdikleri desteklerden dolayı, ayrıca manevi olarak yükümüzü paylaşan tüm dostlarımıza teşekkür ederiz. Tüm şirket yetkilileri ve çalışanları olarak tüm önceliğimizin bu husus olduğunu bildirir, bu çalışmaları tamamlayıp işçi kardeşlerimizin sağ salim kurtarıldıktan sonra incelemelerin ve kazanın oluşumunun titizlikle incelendiğini, şirket yetkilileri olarak maden ocağında bulunduğumuzu ve ilk andan itibaren fiilen çalışmalara katıldığımızı, kurtarma çalışmalarının bir an evvel sonuçlandırılması için gerekli tüm işlemleri gerçekleştirdiğimizi kamuoyuna saygıyla bildiririz” denildi.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.