1. HABERLER

  2. TÜRKİYE

  3. Meclis Karar Özetleri Gazeteler Aracılığıyla Kamuoyuna Duyurulacak
Meclis Karar Özetleri Gazeteler Aracılığıyla Kamuoyuna Duyurulacak

Meclis Karar Özetleri Gazeteler Aracılığıyla Kamuoyuna Duyurulacak

Belediyeler meclis karar özetlerini resmi ilan alan gazeteler aracılığıyla kamuoyuna duyuracak.

A+A-

Belediyeler meclis karar özetlerini resmi ilan alan gazeteler aracılığıyla kamuoyuna duyuracak. Bu konuda İzmir ve İstanbul Büyükşehirleri başta olmak üzere birçok belediye yerel basına destek olmak için böyle bir karar aldı. Konya ve ilçe Belediyelerinin de böyle bir karar alarak yerel basına destek olması bekleniyor.
İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi, karar özetlerinin resmi ilan yayınlama hakkı bulunan İstanbul merkezli gazetelerde duyurulmasına ilişkin teklifi oybirliği ile kabul etti.
İBB MECLİSİNDEN GAZETELERE BÜYÜK DESTEK
İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi Kasım Ayı Olağan Toplantısı Beşinci Birleşimi Lütfi Kırdar Uluslararası Kongre ve Sergi Sarayında gerçekleştirildi. Ağırlıklı olarak bütçe görüşmelerinin gerçekleştirileceği toplantının başında, Hukuk Komisyonu ve Plan-Bütçe Komisyonunun Meclis karar özetlerinin kamuoyuna duyurulmasına ilişkin rapor ele alınarak oylamaya sunuldu.
Komisyon görüşünde, 5393 Sayılı Belediye Kanununun 14’üncü maddesine göre belediye hizmetlerinin, vatandaşlara en yakın yerlerde ve en uygun yöntemlerle sunulmasının belediyenin görevleri arasında olduğuna dikkat çekilerek, aynı Kanunun 23’üncü maddesinin de kesinleşen meclis kararlarının yedi gün içinde halka duyurulması hükmünü taşıdığı belirtildi. Komisyon raporunda, bu gerekçeler ile İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi karar özetlerinin resmi ilan yayınlama hakkı bulunan İstanbul merkezli yaygın, bölgesel ve yerel gazetelerde duyurulmasının uygun görüldüğü kaydedildi.
Eylül Ayı Olağan Toplantısında AK Parti ve MHP gruplarının teklifi ile Meclis gündemine alınan ve iki komisyonun olumlu görüşü doğrultusunda oylamaya sunulan öneri tüm partilerin desteği ile kabul edildi.
Bu karar ile bir taraftan özellikle pandemi döneminde zor günler geçiren yazılı basının nefes alması sağlanırken diğer taraftan da Meclis kararlarının şeffaf şekilde halka duyurulması öngörülüyor.
Öte yandan İzmir Büyükşehir Belediye Meclisi, benzer bir karara 2019 yılı içinde imza atmıştı.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.