1. HABERLER

  2. Panplast, 3 Kıta 13 Ülkede

Panplast, 3 Kıta 13 Ülkede

2006 yılında kuruldu, sektörün lideri oldu ihracatını % 340 artırdı.---Panplast, 3 kıta 13 ülkede---6 yıl önce kuruldu, plastik üssü oldu, ihraç yaptığı...

A+A-

2006 yılında kuruldu, sektörün lideri oldu ihracatını % 340 artırdı.

---

Panplast, 3 kıta 13 ülkede

---

6 yıl önce kuruldu, plastik üssü oldu, ihraç yaptığı ülke sayısını 13’e çıkardı.

---

Panplast ihracatını

Yüzde 340 artırdı

 

Ülkemizin kıt su kaynaklarının daha verimli kullanılmasını sağlamak, sulama sistemleri alanında ithalata son vermek amacıyla 2006 yılında kurulan Panplast, kısa süre içerisinde büyümesini ve istihdamını üç katına çıkarırken, sektörün lideri oldu ve 2013 yılı ihracatını % 340 artırdı.

Türkiye’de ilk kez yassı damla sulama borusunu üreterek Türkiye’de bir ilki başaran ve sulama borusu almak için dışarıya ödediğimiz dövizin üreticilerimizin cebinde kalmasını sağlayan Panplast, Türkiye’nin en başarılı çiftçi kooperatifi olan Konya Pancar Ekicileri Kooperatifi ile tarımsal sanayi devi Konya Şeker’in oluşturduğu AB Holding çatısı altında Cihanbeyli ilçesinde kuruldu.

Ülkemizdeki sulama sistemleri ve plastik boru hakimiyetinin yabancılarda olmasının önüne geçmek için Pankobirlik Genel Başkanı Recep Konuk’un öngörüsüyle kurulan Panplast Damla Sulama Sistemleri Tesisleri, kısa zaman içerisinde sulama sistemleri pazarına müdahil oldu ve hem kapasitesini, hem de istihdamını 3 katına çıkararak sulama sistemleri pazarındaki fahiş fiyatların yarı yarıya düşmesini sağladı.

İlk etapta yassı damla sulama, yuvarlak damla sulama ve yağmurlama sulama boruları üretimi gerçekleştiren Panplast, ülke ihtiyacının dışında 4 ülkeye ihracat yaparken, 2013 yılı itibariyle ihracat yaptığı ülke sayısını 14’e çıkardı ve ürünlerini Avrupa, Asya ve Afrika kıtalarına ulaştırdı. 2012 yılında ürün çeşidini artırma kararı alan ve 6 bin 900 ton/yıl kapasiteli koruge boru ile 4 bin 500 ton/yıl kapasiteli PVC boru tesisini kuran Panplast, Konya Şeker garantisi ve güvencesiyle üretim yaparken, bünyesinde PP Çuval, File çuval ve Balya İplik Tesisleri’ni kurdu.

 

3 KITA’DA 13 ÜLKEYE İHRACAT YAPIYOR-

2006 yılında kurulan ve üretimini gerçekleştirdiği ürünlerin çoğunu yurtdışına pazarlayan Panplast, Rusya, Kazakistan, Ukrayna, Romanya, Gürcistan, Irak, Cezayir, Fas, Azerbaycan, Özbekistan, Bulgaristan, Tunus ve son olarak da kara kıtanın çölleriyle meşhur ülkesi Nijer’e ihracat yapıyor.

2013 yılının son günlerinde Afrika ülkesi Nijer’e yapılan ihracatla ilgili açıklama yapan Panplast Genel Koordinatörü Altuğ Altıok, Panplast olarak son yıllarda ihracata büyük önem verdiklerini ve bu nedenle de taleplere yetişemediklerini belirterek, “Türkiye için bu yıl ihracat yapma ve ihracata yönelme zamanıdır. Biz de kurum olarak şu anda ihracatta gaza basmış durumdayız. Bu yılın son günlerinde ilk kez Afrika ülkesi olan Nijer’e ilk etapta 10 tırdan oluşan bir ihracat gerçekleştirdik. Bu ihracatın ardından Ukrayna, Fas ve Tunus ülkelerine de ihracat yaparak yılı tamamlamış olacağız” dedi.

 

İHRACATTA % 340 ARTIŞ SAĞLADIK-

2013 yılı itibariyle geçen yıla oranla ihracatta büyük bir büyüme gerçekleştirdiklerini ve bu başarıyı da sistemli bir çalışmaya borçlu olduklarını vurgulayan Altuğ Altıok, “Bu yıl geçen yıla göre % 340’lık bir artışla ihracat yaptık. İhracat yaptığımız ülke sayısında da bu yıl büyük bir artış oldu. 4 ülkeye yaptığımız ihracatımızı 13 ülkeye çıkardık. İhracatımızda 2012 yılında yaptığımız ve üretime kazandırdığımız PVC, Koruge Boru, Çuval ve Balya İplik Tesisleri’mizin büyük katkısı oldu. Burada şu hususu da belirtmekten geçmeyeceğim. Pankobirlik Genel Başkanımız Sayın Recep Konuk’un, Başbakan Sayın Erdoğan’la birlikte Afrika ülkelerine yaptığı geziyle fiyat ve kalite politikamız ihracatımızın artmasındaki önemli etkenlerden birisini oluşturmuştur” diye konuştu.

 

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.