1. HABERLER

  2. Süper Bitki Süper Destek

Süper Bitki Süper Destek

NADASA BIRAKMA ASPİR EKEreğli’mizde nadasa bırakılan tarım arazilerinin azaltılması ve kurak bölgelerin değerlendirilmesi için alternatif bir bitki olan...

A+A-

NADASA BIRAKMA ASPİR EK

Ereğli’mizde nadasa bırakılan tarım arazilerinin azaltılması ve kurak bölgelerin değerlendirilmesi için alternatif bir bitki olan Aspir ilçemizde yaygınlaşmaya başladı.

Gıda Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürü Özkan ÖZGÜVEN ve beraberindeki Ziraat Mühendisleri Önder ALDEMİR ve İsa KOÇAK Kutören kasabasında çiftçi ziyaretleri ve saha kontrolleri sırasında Aspir eken çiftçiler ile bir araya gelerek Aspir yetiştiriciliği hakkında teknik bilgi verdiler.

Tohumlarından kaliteli yemeklik yağ elde edildiğini belirten ÖZGÜVEN Aspir yağının aynı zamanda biyo-dizel üretimine çok uygun olduğunu, küspesinin hayvan yemi olarak kullanıldığını, kuraklığa dayanıklı olduğundan kıraç arazilerin değerlendirilmesi açısından süper bir alternatif bitki olduğunu söyledi. Ayrıca Aspir bitkisine 1 kg da 45 kuruş destek verildiğini belirten ÖZGÜVEN bu miktarın buğday ve mısıra oranla 9 Kat daha fazla olduğunu da sözlerine ekledi.

Aspir tarımında en önemli avantajın buğday-arpa tarımında toprak hazırlığından, ürünün depoya alınmasına kadar geçen sürede kullanılan bütün alet ekipmanlarının bu bitkinin tarımında da kullanılabileceğini, vatandaşların artan talepleri doğrultusunda özel sektörün bu bölgeye gelmesi sağlanarak sözleşmeli üretim modelinin uygulanabileceğini ve bir pazar oluşacağını ifade eden ÖZGÜVEN Aspir yetiştiriciliği hakkında toplantılar yapılarak çiftçilerimizin bilgilendirileceğini belirtti.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.