1. YAZARLAR

  2. Mustafa Özyıldız

  3. Akhüyük Kaplıca Alanında Sıcak Su Var mı?
Mustafa Özyıldız

Mustafa Özyıldız

Köşe Yazarı
Yazarın Tüm Yazıları >

Akhüyük Kaplıca Alanında Sıcak Su Var mı?

A+A-

Akhüyük bölgesinde derin sondajla yüksek ısı ve istenilen debide sıcak su çıkabileceği uzmanlarca tahmin edilmektedir.

Ereğli’de bölgesel kalkınma beşeri kaynakların değerlendirilmesinin yanı sıra doğal kaynaklarımızın da değerlendirilebilmesinden geçer. Bölgenin mevcut kaynaklarının geliştirilmesi ve yenidoğal kaynakların ekonomiye kazandırılması Ereğli’nin turizmi yönüylebüyük önem arz edebilir. Ereğli’nin 9 km kuzeyindeki Akhüyük köyü yakınındaki Akhüyük termal alanı civardaki Çiftehan ve İsmil alanları dışındakibölgenin tek sıcak su kaynağıdır ve detraverten teşekkülü hâlen devam etmektedir. Sıcak su muhteviyatı içinde karbondioksit ve kükürt bulunmaktadır. İçmeye uygun değildir. Termal alanın bitişiğinde höyük dediğimiz yığma bir tepe vardır ve burası sit alanıdır. Bukaynak Osmanlı döneminde Erkili ismi ile isimlendirilmiştir. Akhüyük aynı zamanda Şehzade Mustafa’nın katlinin gerçekleştirildiği yer olarak da bilinir.

Yüksek ısılardakijeotermal kaynaklardanAydın Germencik ve Denizli Kızıldere deki sahada 6 adet santral üretim yapmakta ve elektrik üretilmektedir. Ülkemizelektrik üretimi ve kaplıca tesisleri yönüyleson 10 yılda dünya genelindekapasite artışı yönüyle ilk beşe girmiştir. Orta derecede sıcaklıklar olarak kabul edebileceğimiz ısılarda da Kütahya Simav, Nevşehir Kozaklı, Balıkesir Gönen gibi şehirlerde bugüntoplamda 150 bin konut ısıtılmaktadır.Ülke genelinde 300’e yakın irili ufaklı sıcak su kaynağı mevcut olup buralardaki bir kısmı turistik belgeli, bir kısmı belgesiz olan kaplıca konaklama tesislerinde ülke geneli30 bin civarında yatak kapasitesine ulaşılmıştır. Bazı büyük tesislerimize Avrupa ülkelerinden ve Arap ülkelerinden bugün sağlık ve tedavi amaçlı önemli sayıda yaşlı turist gelmektedir.

Akhüyük köyü civarındaki küçük bir kırıkfay, cağlar boyu jeotermal alan bu yerBizans Selçuklu Osmanlı dönemlerinde bazı hastalıkların tedavisinede imkân vermiştir. Termal alanın doğal akıştaki sıcaklığı 27derece ve debi 0.5lt/sn’dir. MTAbölge ile ilgili ilk ön çalışmaları 1990 yıllarında yapılmıştır. Hasan Dağı’nın Anadolu da en genç volkandır. Zirveden hala sıcak buharların çıktığını bilmekteyiz.Karacadağ ve Karaman’daki Karadağ’ın dayakında bulunmaları vebenzervolkan olmaları dolayısıyla bu bölgede magma ısısının fazla olduğu karbondioksit gazın bulunduğu bilinmekte olupbu sebepleAkhüyük’te derin sondajla yüksek ısı ve istenilen debide sıcak su çıkabileceğiuzmanlarca tahmin edilmektedir. (Adem Akbaşlı emekli MTAmühendisi) Burada 2000 metre derinliğine kadar sıcak su tekniğine uygun sondajyapılması şarttır. Gerekli bazı etütler ki, jeolojik etüt, jeofizik ve kimyasaltestleri içermektedir. Ayları alacak olan bu testler mutlaka gerçekleştirilmelidir.2001 yılında Ereğli Ert televizyonunda yaptığım bir programda bu konu uzmanların katılımıyla uzun uzadıya konuşulmuştur. Sahada 2013 ten sonra bir sondaj çalışmasıbelediyece gerçekleştirilmiş olup sıcaklık ve debidebir miktar artış sağlanmış gözükse de rezerv durumun daha net şekildetespiti bakımından bu yılderin sondaj çalışması tekraren başlamış görünmektedir.

Sonuçta 20 yıldır kaplıca seracılık ya da karbondioksit işlemefabrikası faaliyete geçememiştir,

Dolayısıyla istihdama ve ekonomiye, turizme katkı olmamıştır.

Maalesef 20 yıldır havanda su dövülmüştür.

Son 20 yıldır pek çok kentte kaplıca tesisleri yönüyle büyük atılımlar yapılırken bugün kentte sondaj ve rezerv durumunu dahi netleştirememiş bir tabloneden oluşmuştur?

Bu yönüyle son 20 senedir görev yapmış siyasiler ve görev alan belediye başkanlarının sorumluluğu yok mudur?

Burada partiler üstü, kişiler üstü olması gerekendirekt yatırım ve ekonomiyle ilgili bir konuda 20 yıldır neden konsensüs sağlanamadı?

Buradan tekraren söyleyelim,

Aylarca sürecek Jeofizik jeolojik etüt kimyasal etütler tamamlanmadan doğru teknik ve metotlarla sondaj yapılıp yapılmadığını bilmeden süreçler tamamlanmadan burada uzun vadelikaplıca için kullanılabileceksıcaklıkta ve debide kaplıca suyunun çıkıp çıkmayacağı önceden bilinemez, sonuçların beklenmesi gerekir.

Akhüyük istenilen sıcaklıkta ve debide kaplıca suyu çıktığı an alternatifli kullanımı önemli kaynak olarak;

Balneoterapik yani kaplıca yönüyleinsan sağlığını,

En soğuk koşullarda bile yüzme olanakları ile spor sağlığını,

Balık vb üretimlerde kullanılabilen su ürünleri çeşitliliğini,

İklimlendirme olanakları ile tarım seracılık hayvancılık gıda sektöründe ekonomikliği,

Enerji üretimi esnasında çevre dostluğu,

Planlı kullanıldığında ısınmada ucuzluğu,

Taşınması ve/veya nakliyesi yönüyle yerlioluşu,

Bulunduğu yerde kullanılabilmesi ve değerlendirilebilmesi özelliğiyle yerelliği,

Farklı yönleriyle geniş kullanım yelpazesi sunanEreğli için önemli bir enerji kaynağı olacaktır.

Ekonomik canlanmayı ve tarımın, turizmingeliştirilmesi yönüyle üretime, istihdam artışına önemlikatkı verebilecek potansiyele sahip görünmektedir.

Ereğli haberleri – Mustafa Özyıldız

eregli-akhuyuk.jpg

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.