1. HABERLER

  2. Anadolu’da Selçuklu Belgeseli Tarih Bilincinin Önünü Açıyor

Anadolu’da Selçuklu Belgeseli Tarih Bilincinin Önünü Açıyor

             Konya Büyükşehir Belediyesi ile TRT tarafından ortaklaşa hazırlanan “Anadolu’da...

A+A-
             Konya Büyükşehir Belediyesi ile TRT tarafından ortaklaşa hazırlanan “Anadolu’da Selçuklu” belgeselinin Ankara tanıtım toplantısına katılan Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, belgeselin tarih bilincinin önünü açtığını belirterek, “Selçuklu dönemini anlamayan bizim kültürel kimliğimizi kesinlikle anlayamaz” dedi. Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, Selçuklu şehirlerinin kültürüne sahip çıktığı oranda değer kazandığını söyledi.

Konya Büyükşehir Belediyesi ve TRT tarafından ortaklaşa hazırlanan “Anadolu’da Selçuklu” belgeselinin Ankara tanıtım toplantısı yapıldı.

Toplantıya Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Orhan Erdem, Konya Valisi Muammer Erol, AK Parti Konya Milletvekilleri Kerim Özkul, Mustafa Kabakçı, Tarım ve Köyişleri Eski Bakanı Prof. Dr. Sami Güçlü, Konya Büyükşehir Belediyesi Başkanı Tahir Akyürek, TRT Genel Müdürü İbrahim Şahin, TRT Genel Müdür yardımcıları, bürokratlar, kültür adamları, tarihçiler, akademisyenler, basın-yayın kuruluşlarının temsilcileri ve davetliler katıldı.

Programda konuşan TRT Genel Müdürü İbrahim Şahin, Selçuklu döneminin önemine dikkat çekerek, Selçuklu dönemi sağlıklı anlatılmazsa Osmanlı’nın daha iyi anlaşılamayacağını söyledi. Şahin, TRT olarak bundan sonra Selçuklu’ya daha fazla yer vereceklerini dile getirdi.

KÜLTÜRÜNE SAHİP ÇIKAN ŞEHİRLER YÜKSELİYOR

Selçuklu’nun gündeme getirilmesi nedeniyle TRT Genel Müdürü İbrahim Şahin’e ve belgeselde emeği geçenlere teşekkür eden Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, Selçuklu şehirlerinin kültürüne sahip çıktığı oranda değer kazandığını söyledi. Bugün Anadolu’nun yeniden inşasında tarihine ve kültürüne sahip çıkan Selçuklu şehirlerinin yeniden yükselişinin başladığını vurgulayan Başkan Akyürek, Konya başta olmak üzere Kayseri, Erzurum, Sivas diğer Selçuklu şehirlerinde yeniden büyük imar ve inşaat faaliyetlerinin devam ettiğini ifade etti. Başkan Akyürek, “Tarihi yapılara, ecdada sahip çıkma oranı arttıkça şehirlerimizin yükselişi de devam etmektedir. Buradan şöyle bir sonuç çıkarabiliriz; kültürüne sahip çıkmayan, kökleriyle bağı olmayan, tarihi mirasına sahip çıkamayan şehirler kaybetmeye mahkumdur. Biz de şu anda sahip çıkma sürecindeyiz. Konya’da 2 bin 687 iş yeri topluca yeniden restore ediliyor. 2 binden fazlasının restore işleri bitti, geri kalanları da 2014’te tamamlanacak” dedi.

Anadolu Selçuklu Belgeseli’nin böyle bir çalışma döneminde büyük bir boşluğu dolduracağını kaydeden Başkan Akyürek, tarihi öğrenmek isteyenleri 26 Şubat Çarşamba ve 27 Şubat Perşembe günleri saat 21.00’da TRT HD’de yayınlanacak belgeseli izlemeye davet etti.

SELÇUKLU DÖNEMİNİ ANLAMAYAN KÜLTÜREL KİMLİĞİMİZİ ANLAYAMAZ

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu da, belgeselin tarih bilincinin önünü açtığını belirterek, medeniyetler tarihi incelendiğinde Selçuklu’nun kısa bir aralık olarak gözükse de hemen hemen her şeyi içerisinde barındırdığını ifade etti. Bakan Davutoğlu, “Medeniyetler tarihi açısından bakarsak; Selçuklu kadar kısa bir süre içerisinde bu kadar farklı medeniyetlerle harmanlanmış başka bir tarihi olgu yoktur. Orta Asya’da, Horasan’da, Maveraünnehir’de daha çok göçebe ama yerleşik kültürün de izlerini barındıran bir sürecin içinde harekete geçmiş, hareketli bir topluluk düşünün. Bu hareketli topluluk, tarihin en kadim devlet geleneği olarak bilinen İran havzasına girer. 1040 ve 1071’de 31 sene içerisinde Malazgirt’e uzanır. Bu öyle bir serüvendir ki, herhalde tarihte yerleşik ve göçer olan bir kültürün bu kadar kısa sürede böylesine bir sentez oluşturması çok az yaşanmıştır” ifadelerini kullandı

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.