1. HABERLER

  2. Âşıklar Konya’da Toplandı

Âşıklar Konya’da Toplandı

İlhamını Konya Şeker’den Aldı  Âşıkların Sazından da Dilinden de Konya Şeker Düşmedi  45 yıldır aralıksız olarak sürdürülen...

A+A-

İlhamını Konya Şeker’den Aldı

 

 

Âşıkların Sazından da Dilinden de Konya Şeker Düşmedi

 

 

45 yıldır aralıksız olarak sürdürülen Aşıklar Şöleni dolayısıyla Konya’ya gelen halk âşıkları, Konya Şeker’e ait Torku Et ve Süt Tesisleri ile Çumra Şeker Kampusu’nda bulunan entegre tesisleri gezdiler. Türk tarımı ve tarımsal sanayi adına yapılanları yerinde görenâşıklar, Konya Şeker’in ülke tarımına kazandırdığı yatırımlardan ilham aldıklarını ve tesislerle iftihar ettiklerini söylediler.

Konya tarımına ve ülke ekonomisine kazandırılan yatırımlar ve gerçekleştirilen hizmetlerden dolayı Pankobirlik Genel Başkanı Recep Konuk’a teşekkür ettiklerini belirten âşıklar,hislerini tesisleri gezdikten sonra söyledikleri şiir ve güzellemelerle ifade ettiler. Konya Âşıklar Şöleni’nin 45’incisi için Türkiye’nin değişik bölgelerinden gelen 30 kadar Halk Ozanı, önce Konya Şeker’in iştirakleri arasında yer alan ve dünyanın en büyük et ve süt tesisi olan Torku Et ve Süt Tesisleri’ni gezdiler. Burada Torku Süt ürünlerini tadan âşıklar, “Ağzımızdan bal damlayacak” esprisiyle tesislere ve üretilen ürünlere olan ilgilerini gösterdiler.

 

Teknoloji ve Üretim Üssü Çumra

Şeker Kampusu, Âşıklara ilham verdi-

Torku Et ve Süt Entegre Tesisleri’nin ardından Konya Şeker’in Çumra Şeker Kampusu’na gelerek burada bulunan entegre tesisleri gezen âşıklar,Torku Çikolata, Yem, Paketli Şeker, Sıvı Şeker, Biyoetanol, Çumra Şeker Fabrikası, Ultra Klimalı Seralar ile Muz Seraları’nı gezdiler ve üretimi yapılan ürünleri yerinde gördüler.

Tesislerdeki hijyenik ortama ve ürün kalitesine verilen önemi yerinde gören âşıklar, insan sağlığına verilen değerin Konya Şeker’de çok üst seviyede olduğunu belirtirken, doğal olarak yetiştirilen domateslere ve Anadolu’nun ortasında serada yetiştirilen muzlara hayret ettiklerini ifade ettiler. Topraksız seralarda ve ultra klimalı seralarda yetişen domateslerin tadına bakan âşıklar, çocukluklarında yedikleri domatesin tadını aldıklarını bildirdiler.

 

Âşıklar serada coştu-

Çumra Kampusu’nda gezdikleri tesislerden ülke insanı adına gurur duyduklarını belirten âşıklar, özellikle seraları büyük bir dikkatle ve heyecan içinde inceleyerek, seraların içinde fotoğraf çektirdiler ve hislerini söyledikleri sazlı sözlü şu şekilde dile getirdiler;

 

 

Gümüşhaneli Ozan Kul Nuri:

Pankobirlik Genel Başkanı Recep Konuk önderliğinde kurulan tesisleri gezdik. Sanırım bu tesislerin dünya çapında bir örneği yok. Öyle gelişmiş ki Anadolu’nun göbeğinde Konya da muz yetiştirilmiş. Buna inanmak çok güç ama başarmışlar. Bununla birlikte ağaçlandırmaya verdikleri önemde çevrecilik adına bir gurur kaynağıdır.

 

 

 

 

Erzurumlu ünlü halk ozanı SelahaddinKazanoğlu:

 

“Bilmem se söyleyeyim söz sırasında,

Konya Ovası’nın düz serasında.

Aşıklar gezerken nazar eyledi,

Röportaj yaptılar muz serasında.”

 

Sözleriyle tesislere olan hayranlığını bu dörtlükle dile getiren ÂşıkKazanoğlu, yıllardır Konya’ya geldiğini ve ilk kez böyle muhteşem bir tesisi gezdiğini belirterek, duygularını şu sözlerde ifade etti;

“Konya Ovası’nda biz eskiden ağaç bile göremezdik. Ama şimdi Konya Şeker her yeri ağaçlandırmış ve bozkırın ortasında muz yetiştirmiş. Bu büyük bir başarıdır ve bizim için de mutluluktur. Âşıklar sadece kara kaşa, kara göze ve ince bele söylemez. Âşıklar, memleketi, milleti için gördüğü güzel olan her şeye söyler. Çünkü ülke ve millet âşıkların herşeyidir. O yüzden Konya Şeker’de yapılanlardan gurur duyuyoruz ve başarılarının devamını diliyoruz.”

 

Karslı ozan Bilal Ersarı;

Pankobirlik Genel Başkanı Recep Konuk beyin yaptığı hizmetler ozanların dilinde destanlara sığmaz sözünü ortaya çıkarıyor. Böyle güzel hizmetlere imza atan Recep Başkan’a tüm Türkiye adına teşekkür ediyorum. Karslı Ozan Bilal Ersarı’nın sazından ve dilinden şu cümleler döküldü:

“Aslın asaletin özü ondadır.

Çalışkan meşalenin közü ondadır.

Âşıkların şirin sözü ondadır.

Selam olsun Recep Başkanımıza”

 

Erzurumlu Âşık Rahim Sağlam:

Topraksız serada yetiştirilen domateslerin tadımükemmel.Ben 52 yaşındayım. 40 sene önce köyümde yediğim domatesin tadını 40 yıl sonra ilk kez burada yetiştirilen domateslerde tekrar buldum. Bana ve bu milletin evlatlarına bu tadı tattıranlardan Allah razı olsun.

 

Aydın Âşıklar ve Ozanlar Derneği Başkanı Muhsin Yaralı:

Keşke Türkiye’nin her bölgesinde böyle tesisler olsa. Türkiye de böyle tesisler gibi 10 tane daha tesis olsa ülke ekonomisi çok farklı yerlerde olur. Bu tesisleri ülke tarımına kazandıran başta Sayın Recep Konuk olmak üzere tüm çalışanlarını yürekten kutluyorum.

 

Konyalı Öksüz Ozan mahlaslı Ahmet Yıldırım:

Türkiye’nin çeşitli bölgelerinden gelen ozanları 45 kez ağırlamaktan bir Konyalı olarak mutluluk duydum. Bu yıl 45’ncisi düzenlenen şölene,alışılmışındışında başarılarını ilgiyle takip ettiğimiz Konya Şeker tesislerine bir ziyaretle başladık.Ozanlarımızın Konya Şeker’de Türk Tarımı adına yapılanları görünce duydukları memnuniyet,Konya’mız ve dolayısı ile bizim için gurur vericidir. Memleketimize bu tesisleri kazandıran Pankobirlik Genel Başkanı Sayın Recep Konuk beye çok teşekkür ediyoruz.

 

Konya Şeker’e ait tesisleri gezen ve yapılanları yerinde gören âşıklar, Çumra Kampusu’ndan ayrılmadan önce gördüklerinden aldıkları ilhamla duygularını sazlı ve sözlü olarak dile getirdikleri mini bir güzelleme sundular. Önce Erzurumlu âşıkların erkân gereği oturarak sunduğu güzellemenin ardından, Karslı âşıklar ayakta sazları ile güzellemeyi tamamladılar.

Güzelleme sonrası Halk Ozanları alkışlarla Çumra Şeker Kampusu’ndan uğurlandılar.

 

ÂŞIKLARDAN GÜZELLEMELER;

 

Âşık Rahim Sağlam:

 

Rahim Sağlam çalışanlar ah olsun,

Konya’nın her tarafı bağ olsun,

Recep Konuk Başkanımız sağ olsun,

Türkiye’nin gururudur Torku’muz

Âşık Kul Nuri:

Bütün dünya örnek alsın buradan,

Türkiye’nin gururudur Torku’muz,

Konya Ovası’nda geldik yan yana,

Biz buradan ulaşırız her yana,

Selam olsun buradan Recep Başkan’a.

 

Âşık Rahim Sağlam:

Çalışanlar emeğini göstermiş,

Bu kadar insanı böyle beslemiş,

Koskoca ovayı bakın süslemiş,

Türkiye’nin gururudur Torku’muz.

 

Âşık Bilal Ersarı:

ÂşıkBilal barıştılar,

Engelleri hep aştılar,

Recep Başkanla coştular,

Çumra Şeker Fabrikası.

 

Âşık Ensar Şahbazoğlu:

 

Şahbazoğlu kurutalım,

Tüm dünyaya tanıtalım,

İthalatı unutalım,

Çumra Şeker Fabrikası.

AşıkBerham Akdemir:

Berham bilir söz demeyi,

Yedik çok güzel yemeği,

Recep Başkan’ın emeği,

Çumra Şeker Fabrikası

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.