1. HABERLER

  2. Belediye Beyaz Kiraz Reçeli Üretiyor

Belediye Beyaz Kiraz Reçeli Üretiyor

Ereğli’nin önemli gelir kaynaklarından biri de şehrin adıyla simgeleşmiş olan Beyaz kirazdır. Üretim rekoltesinde yıllara göre değişiklik gözlense...

A+A-

Ereğli’nin önemli gelir kaynaklarından biri de şehrin adıyla simgeleşmiş olan Beyaz kirazdır. Üretim rekoltesinde yıllara göre değişiklik gözlense de beyaz kiraz ilçenin önemli gelir kaynağı olmasının yanında Ereğli adının yanına yazıldığında şehrin yurt içi ve yurt dışında tanıtılmasına önemli ölçüde katkı sağlıyor.

Ereğli’nin beyaz kirazı , başta kozmetik sanayi olmak üzere bir çok alanda ham madde olarak kullanılmasının ötesinde yurdun pek çok bölgesinde bilinmeyen reçeli de yapılıyor. Ereğli Belediyesi beyaz kiraz reçeline dair bu bilinmezliği yok etmek ve hem Ereğli’nin tanıtımı hem de beyaz kirazın reçelinin de olduğunu ifade etmek adına Belediye tesislerinde ikramlık beyaz kiraz reçeli yapıyor.

Ereğli’nin hamarat hanımları reçel yapımı ile ilgili aşama aşama çalışmalarına devam ederken Belediye Başkanı Hüseyin Oprukçu ise Beyaz Kiraz ve reçeline dair şunları dile getiriyor ; “ Ereğli Belediyemiz için ,Ereğli’mizin tanıtılması için Beyaz kiraz reçeli yapıyoruz.Ereğli’ye gelen misafirlerimize ikram ediyoruz. Beyaz kirazın raf ömrünün kısa olması sebebiyle rekabet şartları oluşturulamıyor. Bu yüzden piyasaya sürülemiyor , satılamıyor , satılsa da değerinde satılamıyor. Bu manada biz ,beyaz kirazın reçelinin de olduğu gerçeğini Türkiye kamuoyuna duyurmaya çalışıyoruz.Önümüzdeki süreçte yatırımcı olan hemşerilerimizin de beyaz kiraz reçeli üretmek üzere ve vatandaşlarımızın da beyaz kiraz reçelini tüketebilmeleri için tanıtım amaçlı ikram edilmek üzere beyaz kiraz reçeli yaptırıyoruz “ dedi .Tanıtım noktasında yoğun bir çabanın gayretin içerisinde olduklarını ifade eden Oprukçu sözlerine şöyle devam etti ; “ Beyaz kiraza ilişkin yeni bir pazar oluşmasına , tanıtılmasına vesile olmaya çalışıyoruz. Sanayici işadamlarımızdan beyaz kiraza ilişkin yatırımlar yapılmasını istiyoruz.Ereğli’nin ürettiklerini sanayiye entegre edilmiş olarak sınai mamul olarak değerlendirmeye devam edeceğiz “ dedi .

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.