1. HABERLER

  2. Belediyeden Esnafa Uyarı

Belediyeden Esnafa Uyarı

Ereğli Belediyesi Zabıta Müdürlüğü ekipleri tarafından tüm ilçede gerçekleştirilen denetimlerde ruhsat konusu başta olmak üzere, kurallara uyma ve...

A+A-

Ereğli Belediyesi Zabıta Müdürlüğü ekipleri tarafından tüm ilçede gerçekleştirilen denetimlerde ruhsat konusu başta olmak üzere, kurallara uyma ve sağlık şartlarına riayet konularında ticarethanelere uyarılar yapıldı.

Sektör ayırmadan, bütün branşlarda çok sayıda işyerini denetleyen Ereğli Belediyesi Zabıta Müdürlüğü ekipleri bu tip kontrollerin sürekli yapılacağını açıkladılar. Esnafın kaldırım işgali, ruhsat alımı, sağlıklı ürün satışı gibi konularda gerekli hassasiyeti göstermeleri amacıyla uyarılarda bulunuldu.

Ereğli Belediye Başkanı Hüseyin Oprukçu, halkın sağlıklı ortamlarda alış veriş yapmalarını temin amacıyla yapılan çalışmaların ve denetimlerin ara verilmeden sürdürüldüğünü ifade ederek, “Şehrimizde esenlik, huzur, sağlık ve düzenin sağlanması amacıyla Belediye Meclisi tarafından alınan ve Belediye Zabıtası tarafından yerine getirilen emir ve yasaklarla, bunlara uymayanlar hakkında mevzuatta öngörülen ceza ve diğer yaptırımları esnaflarımıza denetimler sırasında yeniden hatırlatıyoruz. Zabıta Müdürlüğü’ne bağlı ekiplerimiz yaptığı denetimlerde bazı esnaflarımızın alınan Meclis Kararı ve yasalarla uygulanan bazı hususlara riayet etmedikleri belirlendiği için meydana gelen olumsuzlukların telafisi edilmesi amacıyla bu uyarı ve hatırlatmalar ile cezai işlemler zaman zaman yerine getirilmeye devam ediyor” dedi.

Kaldırım işgalleri konusunun en çok sıkıntı veren konular arasında yer aldığını dile getiren Başkan Oprukçu, “İşyerlerinin dış kısmında kalan yürüyüş yolları, yaya kaldırımları ve trafiğe açık caddeler, yaya geçidi ve araç trafiğine ait olduğundan işyerlerinin sadece ruhsat verilen alanlarını kullanmaları gerekmektedir. İşyerlerinin ruhsatı alanı dışına malzeme çıkarılması, sandalye, masa çıkartılması ve teşhir için mal asılması yasak kanunen yasaktır. Zabıta Müdürlüğü ekiplerimizce yapılan denetim ve kontrollerde bu hususların ihlalinin belirlenmesi halinde 1608 sayılı kanun ve 5393 sayılı Belediye Kanunu ile 5326 sayılı Kabahatler Kanunu çerçevesince yasal işlemler yapılacağı için esnaflarımızın mağdur duruma düşmemeleri ve gereken önlemleri almaları bir kez daha kendilerine hatırlatıldı” şeklinde konuştu.

Ereğli’de işyeri açma ruhsatı olmadan ticari bir faaliyet yürütülmesine kanunlar çerçevesince izin verilmesinin mümkün olmadığını hatırlatan Belediye Başkanı Oprukçu, “5393 sayılı Belediye Kanunu ile İşyeri Açma ve Çalıştırma Ruhsatlarına ilişkin yönetmelik hükümleri gereğince ilçemizde faaliyet gösteren işyerlerinin açılış ve kapanış saatleri Belediye Encümen kararı ile belirlenmiştir. İşyerlerinin saat 24.00’dan sonra açık olması halinde 1608 sayılı kanun ile 5393 sayılı kanun gereğince yasal işleme tabi tutulacağı, zabıta ekiplerinin denetimleri sırasında esnafımıza yeniden hatırlatıldı ve evrakı eksik olanların bunu biran önce tamamlanması gerektiği hususu bir kez daha kendilerine bildirildi” diye konuştu.

Ereğli halkının alış veriş sırasında neyi kaça aldığını bilmesi için esnafın mutlak suretle ürünlerin üzerine etiket koyma zorunluluğu olduğunu bir kez daha hatırlatan Başkan Hüseyin Oprukçu, “Bizim amacımız esnafımızı sıkıntıya sokmak değildir. Yapılan denetimlerin tamamı hem halkımızın, hem de esnafımızın daha sağlıklı ve güven içerisinde alış veriş yapmalarına imkan verecek önlemleri almaktır. Ancak bizim bu iyi niyetimize rağmen olumsuz davranışları sürdürmek isteyenlere karşıda yasal önlemlerin alınacağını hatırlatmak bizim öncelikli görevimizdir. Bu nedenle işyerlerinde yapılan hizmet ve satışa sunulan ürünlerin üzerinde 4077 sayılı yasa gereğince mutlaka etiket ve fiyat tarifesi bulundurulması mecburidir. Bunun ihlali halinde daha önce defaten uyarılan esnaflara yasalar gereğince gerekli işlemlerin yapılacağını hatırlatır, işlerinde bol kazançlar dilerim” diyerek konuşmasını tamamladı.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.