1. HABERLER

  2. Böyle Olur Konya Şeker Bayramlaşması; Üreticiye 32 Milyonluk Bayram Avansı

Böyle Olur Konya Şeker Bayramlaşması; Üreticiye 32 Milyonluk Bayram Avansı

7 gün önce motorin avansı dağıtan Konya Şeker’den bir hafta içinde ikinci avansTarım ve gıda da uluslararası sahada küresel oyuncu rolünü perçinleyen...

A+A-

7 gün önce motorin avansı dağıtan Konya Şeker’den bir hafta içinde ikinci avans

Tarım ve gıda da uluslararası sahada küresel oyuncu rolünü perçinleyen Konya Şeker, dünyada ilgiyle izlenilen bir model olurken, üreticilerine ve üretime yaptığı destekleri de kesintisiz sürdürüyor. Geçtiğimiz günlerde üreticilere 5 milyon 777 bin litrelik 24 Milyon 488 bin 167 TL tutarında motorin avansı dağıtan Konya Şeker, Kurban Bayramı öncesi dağıttığı nakit avans ile birlikte üreticiye bir hafta içinde toplamda 56 milyon 493 bin 448 TL tutarında ödeme gerçekleştirdi.

Konya Şeker’in, dün itibariyle üreticilerin banka hesaplarına yatırdığı 32 milyon liralık nakit avansıyla birlikte 2013-14 kampanya döneminde üreticilere verdiği avans desteği toplamda 240 milyon 895 bin 575 liraya ulaştı. Bu yılki kampanya döneminde tohum tarlaya düşmeden önce başlatılan ayni ve nakdi avans desteklerinin 69.9 milyon lirasını tohum, gübre, ilaç, şeker ve süt ürünleri, 170.9 milyon lirasını da motorin ve nakdi avanslar oluşturuyor.

Konya Şeker’in ulaştığı güç itibarıyla artık rakamların esiri değil efendisi olduğunu, büyük projelerin Konya Şeker’in üreticiye desteğinde bir aksamaya sebebiyet vermediğini ve veremeyeceğini belirten Pankobirlik Genel Başkanı Recep Konuk; “Son yıllarda büyük projelere, büyük yatırımlara imza atmamıza rağmen üreticimize yönelik hiçbir hizmetimizde aksama olmadı, üreticiye verdiğimiz hiçbir destek azalmadı” dedi.

Üreticileri de üretime dâhil ederek Konya Şeker modelini ortaya çıkardıklarını ve başarının sırrının buradan geldiğini ifade eden Recep konuk özetle şunları söyledi;

“2013 yılında Konya Şeker elini cebine atmadan, kasasından sıfır kaynak kullanarak, ticari itibarı ve ekonomik başarısından kaynaklı güven sayesinde 985 milyon dolarlık bir tesisi üretici ortaklarının varlık hanesine kazandırdı. Üreticinin daha çok patates ekmesine imkân verecek Patates Nişastası Fabrikasını ise bitirdi. Bölge hayvancılığına sıçrama yaptıracak, hayvancılığı yapılabilir hale getirecek ve en önemlisi de üreticinin hayvancılıktan para kazanmasını sağlayacak Et-Süt Entegre Tesisinin Et ve Süt Ürünleri Bölümünü tamamlayarak işletmeye aldı. Bunların hepsi büyük projeler, dünyanın her şirketi her sanayi devi için büyük projeler. Bahsettiğimiz yatırımlar yüz milyonlarca dolarlık yatırımlar. Bu büyük projelere rağmen Konya Şeker üreticiye yönelik mesuliyetlerini sanki yüz milyonlarca dolarlık yatırımlar yapmıyormuşçasına eksiksiz yerine getirdi. Hem ürün bedeli ödemelerimiz hem de üreticiye yönelik desteklerimiz aynı şekilde devam etti. Hatta avans ödemelerinde üreticinin içinde bulunduğu şartlara göre erken ödemeler bile gerçekleştirdik. Bununla da kalmadık ürün fiyatlarında ülkemizde ürüne en iyi fiyatı veren kurum olmaya devam ettik.

Konya Şeker bu kampanya döneminde 240.8 milyon lira avans dağıtımı gerçekleştirmiş. Bu iki hususun göstergesidir. Birincisi, Konya Şeker’in ulaştığı gücün göstergesidir. İkincisi halden anlamanın ve Konya Şeker’in öncelik sıralamasında üreticinin en önde yer aldığının göstergesidir. Konya Şeker’in birinci önceliği üreticidir. Konya Şeker’de üretici söz konusu olunca, üreticinin ihtiyaçları söz konusu olunca her şey teferruat haline gelir. Önce üreticiye ve üretime destek planlanır ondan sonra diğer işlere bakılır. Bir diğer husus ise Konya Şeker halden anlar, halden anlamak Konya Şeker’in özelliğidir.

Önümüz kurban bayramı. Bu topraklardaki herkes gibi üreticinin de bayramları kaygıdan hele hele maddi kaygılardan uzak karşılamaya hakkı var. Bu ülkenin en muteber insanları olan üreticilerin maddi imkânsızlıklar nedeniyle kurban ibadetini yerine getirememek gibi bir endişeye kapılmasına Konya Şeker olarak biz müsaade edemeyiz, bu güne kadar etmedik, bundan sonra da etmeyiz.

Biz de çocuk olduk. Biz de bayram öncesi buğday, pancar parası eve gelmediğinde bayram burukluğu yaşadık. Bayramlarda, bayram alışverişi bir başka güne ertelenecek bir alışveriş değil. Onun için nasıl memur, işçi maaş günü olmadığında bile maaşını Bayram öncesi erken alıyorsa, çiftçi de bu gibi desteklerden mahrum olmamalı. Biz böyle düşünüyoruz. O’nun için de her yıl bayram öncesi çiftçimize bayram desteği yapıyoruz. Yapmaya da devam edeceğiz. Biz üreticimizin imkânları elvermediği için ya da nakde sıkıştığı için gönlünce kurban ibadetini yerine getirememesine sessiz kalamayız. Biz üreticimizin, evlatlarının karşısında boynunun bükülmesine izin veremeyiz. Bizim üreticimiz de memur, işçi, işadamı kısaca herkes kadar, kurban ibadetini yapmayı, paraya sıkışmadan yapmayı hak ediyor. Bizim çiftçilerimizin çocukları da herkesin çocukları kadar kıymetli ve onlar da bayramlarda sevinmeyi, sevindirilmeyi hak ediyor. Çünkü çok çalışıyor, çok üretiyor ve bu ülkeye herkesten çok değer katıyorlar.”

“Konya Şeker için üreticilerimizin yüzündeki tebessüm ile onların evlatlarının yaşadığı bayram coşkusu ve üreticilerimizin hanelerinde bayramların bayram gibi geçmesi her türlü ticari başarıdan, binlerce fabrikadan daha kıymetlidir” diyen Pankobirlik Genel Başkanı Recep Konuk, “On binlerin yüzündeki gülümseme, on binlerce hanedeki huzur her şeyden değerlidir. Her bayramda olduğu gibi bu bayramda da üreticimize sunduğumuz desteğin hem üreticilerimizin hem de ailelerinin bayram sevincine coşku katmasını, derde derman olmasını, Yüce Allah (C.C)’ın sağlık ve huzur içinde daha nice bayramlara hepimizi eriştirmesini temenni ediyorum” diye konuştu.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.