1. HABERLER

  2. Chp İlçe Başkanı Fatih San'dan Basın Açıklaması

Chp İlçe Başkanı Fatih San'dan Basın Açıklaması

Hükümet eğitim sistemiyle oynamaktan başı döndü. Her değişen bakan kendine göre bir sistemi yerleştirmeye çalışıyor. 4+4+4 sistemini dayatarak eğitimi...

A+A-

Hükümet eğitim sistemiyle oynamaktan başı döndü. Her değişen bakan kendine göre bir sistemi yerleştirmeye çalışıyor. 4+4+4 sistemini dayatarak eğitimi çıkmaz sokağa itelediler. Çıkmaz sokakta çıkış arıyorlar.

Eğitimi bitirmek ülkenin geleceğini bitirmektir. Eğitimle sürekli oynarsanız ülkenin geleceğini şekillendiremezsiniz. AKP Hükümetinin eğitim politikası olur, oda belli tüm eğitim kurumlarını imam hatip yapmak ama yapamıyorsunuz. Halkımız iyi bir eğitim istiyor zorla imam hatiplere yönlendirmeye kalktınız ama giden yok. Ereğli’nin tek yatılı okulunu imam hatip yaptınız başka okul yokmuş gibi. Köylerden gelerek yatacak yeri olmayan çocukları okulsuz bıraktınız. Mutlusunuzdur. Bu sistemden vazgeçecekler ama yediremiyorsunuz. Başarısız olduğunuzu gördünüz.

Başarısızlığı nasıl değiştireceğinizi göremediniz.  Nasıl dolanırız? Halkı nasıl kandırabiliriz hesabı yapıyorsunuz. Bakan açıklama yaptı. “SBS’yi kaldıracacağız. Dershaneleri kapatacağız.” Fen Liseleri, Sosyal Bilimler, Öğretmen Okullarına seçilecek öğrencileri nasıl belirleyeceksiniz? Sizlerin istediği öğrenciler mi girecek kim belirleyecek? Ne olacağı belli olmayan sistemle tüm öğrencileri ve aileleri endişeli bir bekleyişe ittiniz. Kaldıracağınız sistemi her yıl sınav sistemi getiren yine sizdiniz. Her yıl sınav sistemini kaldır, tek bir sınavla olsun, onu da kaldır sınavsız olsun. Size de, bizden yana helal olsun demek bize düşer. Çocuk oyuncağı sandınız elinize aldınız oynayıp duruyorsunuz. Dünya teknolojide çok hızla ilerlerken, gelişmiş ülkeler seviyesine yetişebilmenin unsurlarından biride eğitimdir. Eğitimde çağdaş eğitimi yakalayamıyorsanız dünya pazarının bir parçası olarak kalırız. Üretemiyorsan, üretenin pazarı olursun. Ürettiğiniz kadar sözünüz olur. Gelişmiş teknolojiyi ithal edip kullanmakla kendini gelişmiş sananlar ile bindiği ithal edilen arabanın gücünü kendi gücü sanmak kadar aptallıktır.

Eğitimi kendi iç hesaplaşmalarına alet ediyorsunuz. Cemaat ile olan kavganızı dershaneler üzerinden yapmak bu ülkenin gerçeği olan dershaneleri yok saymanız,  velilere "çocuklarınız kaydettirmeyin" sözleriniz tüm dershanelerde endişeye neden olmuştur. Dershanelerde istihdam edilen öğretmenleri, yazılım yapan bir sektörü bir anda silmeniz kime ve neye hizmet edecek? Dershaneler var olsun demiyoruz. Dershaneleri kaldırmak için dershaneleri gerektirmeyen eğitim sistemini gerçekleştirirseniz yapılabilir.   Yoksa bu ortamda öğrencileri özel okullara yönlendirmek için mi yapıldığı endişesi taşıyacak veliler daha çok ekonomik anlamda daha çok kayba neden olacaktır.

İyi bir eğitim altyapısı sağlam eğitim kurumlarında gerçekleşir. Bunu gerçekleştirmek amacınız olması gerekirken sistemle oynayarak ülkenin geleceğini karartmaktan öteye gidemeyecektir. Ülkeye daha fazla zarar vermeden AKP Hükümetinden kurtulmalıdır.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.