1. HABERLER

  2. Prim Desteklemelerinde Yeni Dönem

Prim Desteklemelerinde Yeni Dönem

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından her yıl üreticileri desteklemek amacıyla verilen prim desteklemeleri özellikle hububatta verimli bir yıl...

A+A-

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından her yıl üreticileri desteklemek amacıyla verilen prim desteklemeleri özellikle hububatta verimli bir yıl olması açısından bu yıl daha fazla üreticiyi memnun edecek.

Ereğli’de bu yıl hububat verimimin çok iyi olduğunu belirten Gıda Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürü Özkan ÖZGÜVEN, bunun neticesinde Bakanlık tarafından ton başına 50 TL olan prim desteklemesinden üreticilerin yararlanmaya devam edeceğini söyledi.

İlçe Müdürü Özkan ÖZGÜVEN Bakanlık tarafından bu yıl ortalama verim tespiti için farklı bir yöntem belirlendiğini ve İlçe Müdürlüğü teknik personellerinin bu yöntemi kullanarak Ereğli’nin muhtelif hububat sahalarında çalışmalar yürüttüklerini ifade etti. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının uydu görüntüleriyle belirlediği tarlalarda çalışmalarını yürüttüklerini söyleyen ÖZGÜVEN, “ Uydu ile belirlenen hububat arazilerinde 1 m2 lik bir bölgeden buğday başaklarını topluyoruz ve bunlarından içerisinden 20-30 tane başağı seçip Bakanlığa gönderiyoruz. İlçe Müdürlüğümüz teknik personelleri Bu yıl bu çalışmayı belirlenen yaklaşık 30 parselde yaptılar ve bu çalışmanın neticesinde Bakanlık verim tespiti yapacak. Artık tüm Türkiye’de ortalama verim yerine parsel bazında ve bölge bazında belirlenecek olan verim miktarlarına göre prim destekleme sistemine geçiliyor.” Dedi ve bu konuda Ereğli çiftçisini bilinçlendirmek istediklerini sözlerine ekledi.

Geçtiğimiz yıl İlçe Müdürlüğü olarak Bakanlığa ortalama verimibuğdayda sulu şartlarda 600 kg. olarak teklif ettiklerini ifade eden Özkan ÖZGÜVEN “Ancak bu yıldan itibaren bu yapmış olduğumuz çalışmaların neticesinde Bakanlığın belirleyeceği verim miktarına göre ödemeler gerçekleştirilecek. Bu prim desteklemelerinde yeni bir dönemin başladığını gösterir.” Dedi.

“Sıfır Emgi”

ÖZGÜVEN ayrıca hasadın devam ettiğini ve İlçe Müdürlüğü olarak dane kayıplarının önüne geçilebilmesi için biçerdöver kontrolleri yaptıklarını hatırlatırken, özellikle süne ve kımıl ile mücadelede elde ettikleri başarı neticesinde bu yıl verimin oldukça iyi olduğunu vurguladı. Yapılan çalışmalardan dolayı İlçe müdürlüğü teknik personellerine teşekkür eden ÖZGÜVEN tüm çiftçiler için bol kazançlı bir yıl olmasını diledi.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.