1. HABERLER

  2. “Cumhuriyet 90 Yıllık Çınardır”

“Cumhuriyet 90 Yıllık Çınardır”

Ereğli Belediye Başkanı Hüseyin Oprukçu Cumhuriyetin 90. Yıl dönümü nedeniyle bir mesaj yayımlayarak Ereğli halkının ve Türk milletinin Cumhuriyet...

A+A-

Ereğli Belediye Başkanı Hüseyin Oprukçu Cumhuriyetin 90. Yıl dönümü nedeniyle bir mesaj yayımlayarak Ereğli halkının ve Türk milletinin Cumhuriyet Bayramı’nı kutladı.

 

Ereğli Belediye Başkanı Hüseyin Oprukçu, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı nedeniyle yayımladığı yazılı mesajda şöyle dedi;

“Cumhuriyetimizin 90. Yıl dönümünü bir taraftan büyük bir şevk, heyecan ve gururla; diğer taraftan ise baskı, zulüm ve dayatmalar nedeniyle ortaya çıkan toplumsal depresyon nedeniyle hüzünle idrak ediyoruz. Türk milletinin bizatihi kendi hakkında alacağı kararlara ve yapacağı tercihlere hiçbir oluşumun, unsurun, kesimin veya zümrenin müdahil olamayacağı Cumhuriyetle temellenmiş ve şekillenmiştir.

Dağılmış, parçalanmış, işgal ve esaret zincirleriyle sarılmış bir İmparatorluktan millet egemenliğine dayalı bir yönetim anlayışına ulaşılması elbette kolay olmamıştır. Ama bu millet olgusu bu güne kadar başarıyla yol almış ve Cumhuriyet bu gün 90 yıllık bir çınar olmayı başarmıştır. Millet yaşadıkça, bölünmez bütünlüğü korundukça, her türlü mihnet ve zahmetin sonuçsuz kalacağı, saldırıların da hükümsüz bırakılacağı böylelikle gösterilmiştir. Bu gün içerisinde yaşadığımız coğrafyada insanların millet duygusundan uzaklaştırma çabaları da tıpkı 90 yıl önce olduğu gibi hüsranla sonuçlanacaktır.

Bu kapsamda Türkiye Cumhuriyeti; şehit kanıyla, savaş meydanlarındaki kahramanlıklarla ve hakkını hiçbir zaman ödeyemeyeceğimiz fedakârlıklarla vücut bulmuş ve sonsuza kadar yaşamayı da ziyadesiyle hak etmiştir. Tarihteki sayısız badireyi geçerek, tuzakları bozarak yolunda kararlı adımlarla yürüyen Türk milleti, Cumhuriyetle birlikte ileriye ve müreffeh bir seviyeye erişme niyetini de açıklıkla ilan etmiştir.

Ne var ki içinden geçtiğimiz bu süreçte, Cumhuriyet ruhunun bölücü niyet ve saldırılarla sarsılmasına, üniter devlet yapısının tahrip edilme gayretlerine herkes şahit olmaktadır. Dozu ve etkisi sürekli genişleyen, destek ve himaye görerek yayılan, ilave olarak terörle arkalanan etnik temelli fitnenin en başta Cumhuriyet’in yaşaması konusunda büyük bir tehdit olduğu şüphesizdir.

Herkes bilmeli ve unutmamalıdır ki, Türk milleti son vatanında ettiği 90 yıllık yemininden şartlar ne olursa dönmeyecek, bin yıllık kardeşlik hukukunu ihlal etmeyecek ve ihanete sevineceği imkânı inşallah sunmayacaktır. Küresel güçlerin yedeğinde ve gölgesinde olanların, bu gerçeği akıllarından çıkarmaması şüphesiz hayırlarına olacaktır.

Bu duygu ve düşüncelerle, başta Ereğli halkı olmak üzere büyük Türk milletinin Cumhuriyet Bayramı’nı içtenlikle kutluyorum. Muazzam mücadelelerle fikri hür, irfanı hür ve vicdanı hür nesillerin yetişmesini temin eden başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, tüm kurucu kahramanları saygı ve minnetle yâd ediyorum. Vatan uğruna gözlerini kırpmadan kendilerini feda eden aziz şehitlerimize Cenab-ı Allah’tan rahmet diliyorum. Hepsinin ruhları şad, mekânları cennet olsun.”

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.