1. HABERLER

  2. Etyemez Kariyer Günü Etkinliğine Katıldı

Etyemez Kariyer Günü Etkinliğine Katıldı

ÇSGB Bakan Yardımcısı Halil ETYEMEZ Türkiye İş Kurumu Tarafından Zonguldak'ta Düzenlenen İnsan Kaynakları ve Kariyer Günü Etkinliğine Katıldı‏.ÇSGB...

A+A-

ÇSGB Bakan Yardımcısı Halil ETYEMEZ Türkiye İş Kurumu Tarafından Zonguldak'ta Düzenlenen İnsan Kaynakları ve Kariyer Günü Etkinliğine Katıldı‏.

ÇSGB Bakan Yardımcısı Halil ETYEMEZ Türkiye İş Kurumu Tarafından Zonguldak'ta Düzenlenen İnsan Kaynakları ve Kariyer Günü Etkinliğine Katıldı

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakan Yardımcısı Halil Etyemez, 2023'e kadar işsizlik oranını yüzde 5'e indirmeyi hedeflediklerini belirterek, "Bizler için işsizlikle mücadele, aslında mesleksizlikle mücadele demektir. Bu açıdan esas sorun işin yokluğu değil, nitelikli işgücünün yokluğudur" dedi.

Zonguldak Çalışma ve İş Kurumu Müdürlüğü'nce, kurumun konferans salonunda düzenlenen, 'İnsan Kaynakları ve Kariyer Günü'nde konuşan Bakan Yardımcısı Etyemez, 2008'den bu yana dünyanın büyük bir ekonomik krizin etkisi altına girdiğini; krizin, gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerde en çok etkilediği alanların başında istihdam ve işsizliğin geldiğini söyledi. Uluslararası Çalışma Örgütü verilerine göre dünya genelinde 205 milyona yakın işsiz olduğunu, dünyadaki istihdam görünümünün olumsuz seyretmeye devam ettiğini ifade eden Etyemez, Türkiye'nin bu konuda başarılı grafiğiyle gelişmiş ülkelere göre önemli farklılıklar gösterdiğini kaydetti. Etyemez, şöyle dedi:

"Bu açıdan 2023'e yaklaşırken; Türkiye artık genç ve dinamik nüfusu ile bölgesinin yükselen yıldızıdır. Türkiye artık geçiş değil varış ülkesidir. Türkiye artık hedef ülke ve özellikle nüfus profili açısından batılı söylemle gıpta ile takip edilen bir ülkedir. Bizler için işsizlikle mücadele, aslında mesleksizlikle mücadele demektir. Bu açıdan esas sorun işin yokluğu değil, nitelikli işgücünün yokluğudur."

İŞSİZLİKDE 2023 HEDEFİ YÜZDE 5

Bir yandan işsizlerin iş bulmasına aracılık ederken, öte yandan bugüne kadar 1 milyonu aşkın kişiye verdikleri mesleki eğitim kursları ile mesleksizlik sorununa adeta savaş açtıklarını vurgulayan Etyemez, şöyle devam etti:

"Bu süreçte ülkemizde var olan istihdamın kalitesini artırmaya yönelik önemli çalışmalar yapılmış ve 2002'de yüzde 52'de olan kayıt dışı istihdam oranı, bugün yüzde 36.4’e kadar gerilemiştir. 2023 yılına kadar istihdam oranını yüzde 55'e yükseltmeyi, işsizlik oranını yüzde 5'lere ve kayıt dışı istihdam oranını da yüzde 15'lere indirmeyi hedeflemekteyiz."

2003'de yıllık 65 bin kişinin istihdamına aracılık eden Çalışme ve İş Kurumu'nun, bu yılın ilk 10 ayında bu sayıyı 10 kattan fazla artırarak yaklaşık 750 bin kişiyi işe yerleştirdiğini de belirten Etyemez, "Doğru işe doğru kişiyi yerleştirme hedefine yönelik olarak son 2 yılda 2 milyon 498 bin kişiye, işe ve mesleğe yöneltme konusunda profesyonel danışmanlık hizmeti verilmiştir. Bizim 12 yıllık başarımızın altında insan kaynaklarımızı güçlendirmek ve daha verimli kullanmak yatmaktadır" dedi.

İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ ÖNEMLİ

İş sağlığı ve güvenliğinin her şeyden önce insani bir sorumluluk, herkesin yerine getirmesi gereken bir vecibe, yasal zorunluluk ve güvenlik kültürünün ayrılmaz bir parçası olduğuna işaret eden Etyemez, "Bakanlık olarak iş sağlığı ve güvenliği alanındaki mevzuat ve denetim faaliyetlerimizin yanı sıra, kamuoyunda güvenlik kültürünün yaygınlaştırılması, çalışan ve işverenlere rehberlik ve bilgilendirmede bulunulması, iş sağlığı ve güvenliği hizmetlerinin ülkenin her yerine ulaştırılması gibi çalışmalara da ağırlık vermekteyiz" diye konuştu.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.