1. HABERLER

  2. FAO Uzmanları Özgüven'i Ziyaret Etti

FAO Uzmanları Özgüven'i Ziyaret Etti

Birleşmiş Milletler Gıda Örgütü FAO ve Sürdürülebilir Kırsal Kalkınma Uzmanları Gıda Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürü Özkan ÖZGÜVEN’i ziyaret...

A+A-

Birleşmiş Milletler Gıda Örgütü FAO ve Sürdürülebilir Kırsal Kalkınma Uzmanları Gıda Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürü Özkan ÖZGÜVEN’i ziyaret etti

Dünyada her geçen gün gündeme gelen iklim değişiklikleri, biyolojik çeşitlilik, tarım arazilerinin sürdürülebilirliği ve rantabıl kullanılması konularında çalışmalar yapan ve “Sürdürülebilir arazi yöntemleri ve çevre-iklim dostu tarım” uygulamalarını içeren bir proje hazırlığı içinde olduklarını ifade eden Prof.Dr. Coşkun CEYLAN, Uzm.Dr. Yüksek Ziraat Mühendisi Haluk ÜSTÜN ve FAO Kırsal Kalkınma Uzmanı Jasper ALBERS İlçe Müdürü Özkan ÖZGÜVEN’i ziyaretlerinde Ereğli’deki bu projenin uygulanabilirliği konusunda detaylı bilgi alarak bu bölge ile ilgili hazırlanacak veri raporları çerçevesinde projenin uygulanabileceği yerlerden birinin Ereğli olması noktasında İlçe Müdürü Özkan ÖZGÜVEN’in yoğun talepleri doğrultusunda gerekli çalışmaları yapacaklarını söylediler.

Bu projenin Mera ıslahından arazi ıslahına, sulama yöntemlerinden çevrenin korunması ve erozyonun önlenmesi ve özelliklede hayvan işletmelerinde başta gübre ve diğer atıkların geri dönüşümlü olarak tekrar değerlendirilmesini kapsadığını belirten uzmanlar bu konuda kendilerine Türkiye’de bir çok yerden teklif geldiğini ancak bu konunun hazırlanacak raporlar ve değerlendirmeler ile belirleneceğinin altını çizdiler.

Gıda Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürü Özkan ÖZGÜVEN ise öncelikle FAO ve GEF ajansı, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ve Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ortaklığından uygulanacak projenin Ereğli bölgesinde uygulanmasının çok isabetli bir karar olacağını ve özellikle bu projenin uygulanabileceği yerlerden biri olarak Ereğli’nin değerlendirilmeye alınmasından dolayı memnun olduğunu, başta Uzm.Dr. Haluk ÜSTÜN, Prof Dr. Coşkun CEYLAN ve Jasper ALBERS’e teşekkür ettiğini söyledi.

Özkan ÖZGÜVEN bu konuda gerekli çalışmalarında başlatıldığını, Ereğli’nin ve bölge insanının projeye sahip çıkabileceğini, toprak, su gibi tarımın ana unsurları olan kaynaklarının korunması noktasında bu projenin büyük katkılar sağlayacağını sözlerine ekledi.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.