1. HABERLER

  2. Kendi İşinde Çalışan Emeklinin Maaş Kesintisine Son

Kendi İşinde Çalışan Emeklinin Maaş Kesintisine Son

Herhangi bir işverene bağlı olmadan kendi adına çalışan emeklilerin maaşından yapılan prim kesintisine son veriliyor.Emekli maaşı ile ilgili 1999 yılında...

A+A-

Herhangi bir işverene bağlı olmadan kendi adına çalışan emeklilerin maaşından yapılan prim kesintisine son veriliyor.

Emekli maaşı ile ilgili 1999 yılında onaylanan kanuna göre, herhangi bir işverene bağlı olmadan kendi adına çalışan emeklilerden yüzde 10 oranında sosyal güvenlik destek primi kesintisi yapılıyordu. Bu kesinti 2008 yılında yüzde 12'ye, ardından da yüzde 15'e çıkarıldı.

ARTIK PRİM ALINMAYACAK

Sigorta Primleri Genel Müdürü Ahmet Açıkgöz, yaptığı yazılı açıklamada, "Yeni yapılan kanuni düzenlemeye göre gerçek ya da basit usülde gelir vergisi mükellefiyeti kaydı devam ettiği halde gayri faal olduğunu belgeleyenlerden sosyal güvenlik destek primi alınmayacak. Ticari kazanç veya serbest meslek kazancı sebebiyle gerçek ya da basit usülde gelir vergisi mükellefi olanların, bağlı oldukları vergi dairesinden alacakları gayri faal olunduğuna dair belgeyi sigorta primleri genel müdürlüğüne ibraz etmeleri halinde, belgede belirtilen tarihten itibaren sosyal güvenlik destek primi tescili sonlandırılacak. Şirket ortaklarının ise, ticaret sicil memurluğundan şirketin faaliyetine dair belgeyi aldıktan sonra bağlı oldukları vergi dairesine müracaat ederek şirketin gayri faal olduğunu belgelemeleri gerekiyor. Bu kişilerin, ticaret sicil memurluğundan alınan belgeye istinaden bağlı oldukları vergi dairesinden alacakları gayri faal olduğuna yönelik belge ile Sigorta Primleri Genel Müdürlüğüne başvurmaları gerekiyor.

HAKSIZ ALINANLAR GERİ ÖDENECEK

Sigorta tescil primini sonlandıranlardan yersiz yere tahsil edilen primler iade edilecek" dedi.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.