1. HABERLER

  2. Konya’nın Tarımsal Üretim Değeri Yüzde 322 Arttı

Konya’nın Tarımsal Üretim Değeri Yüzde 322 Arttı

    Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek’i ziyaret eden Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, son 10 yılda Konya’nın...

A+A-

    Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek’i ziyaret eden Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, son 10 yılda Konya’nın tarımsal üretim değerinin yüzde 322 oranında artış gösterdiğini, 2.2 milyar liralık üretim değerinin 9.3 milyar liraya çıktığını söyledi. Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, Türkiye’de tarım ve hayvancılık sektöründe çok önemli gelişim yaşandığını, Konya’nın da bundan en büyük payı alan şehirlerin başında geldiğini ifade etti.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek’i ziyaret etti.

Ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getiren Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, Türkiye’de tarım ve hayvancılık sektöründe çok önemli gelişim yaşandığını, Konya’nın da bundan en büyük payı alan şehirlerin başında geldiğini söyledi.

Konya’nın Türkiye’de tarım ve hayvancılık alanında lider şehir konumunda olduğunu kaydeden Başkan Akyürek, bu yapının daha da güçlenmesi için Yeni Büyükşehir Yasası çerçevesinde bakanlıkla işbirliği içinde çaba göstereceklerini dile getirdi. Böylece köyden kente göçün önlenmesini, üretimde artışın sağlanmasını hedeflediklerini kaydeden Başkan Akyürek, kurulmakta olan tarımsal gelişimle ilgili daire başkanlığının kırsal kalkınmaya verilecek destekler konusunda rehberlik yapacağını söyledi.

30 Mart’ta tekrar Büyükşehir Belediye Başkanı seçilmesi nedeniyle Başkan Akyürek’i tebrik eden Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker de, Yeni Büyükşehir Yasası ile il sınırlarının tamamına hizmet götürüleceğini, bakanlık olarak Büyükşehir Belediyesi ile daha yakın çalışacaklarını vurguladı.

Konya’da Çiftçi Kayıt Sistemi’ne dahil 1 milyon 300 bin hektarlık alanda 104 bin kayıtlı çiftçi bulunduğunu, 1 milyon tona yakın süt üretimi olduğunu kaydeden Bakan Eker, “Bundan sonraki süreçte tarımsal üretim potansiyelini geliştireceğiz. Bugüne kadar uyguladığımız projelerle Konya’nın tarımsal üretim değeri yüzde 322 oranında artış gösterdi. Bu, 2.2 milyar lira üretim değerine sahipken 10 senede tarımsal üretim değerini 9.3 milyar liraya çıkardı. Bu büyük bir gelişme. Tarım ihracatını da 19 milyon dolardan 300 milyon dolara çıkardı. Biz de Konyalı çiftçiye 3 milyar 600 milyon lira nakdi karşılıksız hibe desteği verdik. Konyalı da bunun hakkını verdi” diye konuştu.

Ziyaretin sonunda Başkan Akyürek, Bakan Eker’e çini sikke hediye etti.

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.