1. HABERLER

  2. Özgüven: Basın Özgürlüğü Demokrasinin Gereğidir

Özgüven: Basın Özgürlüğü Demokrasinin Gereğidir

Belediye Başkanı Özkan Özgüven, her yıl 24 Temmuz tarihinde kutlanan Gazeteciler ve Basın Bayramı nedeniyle bir mesaj yayınladı.Basın özgürlüğünün...

A+A-

Belediye Başkanı Özkan Özgüven, her yıl 24 Temmuz tarihinde kutlanan Gazeteciler ve Basın Bayramı nedeniyle bir mesaj yayınladı.

Basın özgürlüğünün demokrasinin bir gereği olduğuna değinen Başkan Özgüven, “Halkın sağlıklı haber alabilmesi ve olayları farklı açılardan yorumlayanları izlemesi için basın özgürlüğünün ve ifade hürriyetinin korunması şarttır. Şeffaf ve demokratik bir toplumu yaşatan en önemli unsurlardan biri özgür ve tarafsız basının varlığıdır. Halkımızın doğru ve tarafsız haber alma ihtiyacını karşılayan basın kuruluşları, toplumsal değerlere saygılı, kişi hak ve özgürlüklerini koruyup gözetmeyi temel görev sayarak demokrasimizin güçlenmesine de katkı sağlamaktadır.

Toplumun hızlı ve doğru bilgiler ile aydınlatılması, olumsuz konuların irdelenmesi ve konularla ilgili kamuoyu oluşturulması işlerini yerine getiren Basın Kuruluşları ve mensupları kutsal bir görev ifa etmektedirler. Bu nedenledir ki basından sansürün kaldırılışı toplumsal bir öneme sahiptir. Basın mensuplarının görevini yaparken hukukun evrensel ilkelerinden sapmaması ve kişi haklarına saygıyı asla ihmal etmemesi gerekmektedir.

Doğru ve gerçek haberlerle kamuoyunu aydınlatan, bu kadar önemli ve hassas bir görev ifa eden ve bunu yaparken meslek ilkeleri çerçevesinde çalışmayı benimseyen ve zor şartlar altında büyük bir özveri ile çalışan tüm gazetecilerin Basın Bayramını kutluyorum” dedi.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.