1. YAZARLAR

  2. Mustafa Özyıldız

  3. PUTİN'İN ÖFKESİ EN ZENGİN EREĞLİLİYİ İFLAS ETTİRDİ
Mustafa Özyıldız

Mustafa Özyıldız

Köşe Yazarı
Yazarın Tüm Yazıları >

PUTİN'İN ÖFKESİ EN ZENGİN EREĞLİLİYİ İFLAS ETTİRDİ

A+A-

                 Vural Öger, Almanya’da göç tarihimizin önemli isimlerinden . Bir Ereğlili ,Ticari hayatta gösterdiği üstün başarıları ile hep gündemde kalmayı başarmış,  gençliğinde kısa bir süre Ereğlide tekstil imalat işleriyle de uğraşmış, örnek bir işadamımız. Almanya'ya ilk adımını attığında 18 yaşındaydı. Etibank'ın bursuyla Berlin Teknik Üniversitesi'nde okurken turizmi keşfetti. Hamburg'dan, Türkiye'ye direkt uçuşları gerçekleştiren ilk Türk işadamı oldu. Vural Öger, 1969'da Hamburg'da "Öger Seyahat Acentesi" ile işe atıldı. Kişisel serveti ile 50 yıldır  Ereğliler  listesinde hep 1.sırada idi.

       Vural Öger şirketi devretmeden önce OGER Şirketleri Grubu ve OGER HOLDING Yönetim Kurulu Başkanı olarak görev yaptı Avrupa Parlamentosu Milletvekilliği görevlerinde bulundu.

         Bir ropörtajında,’’1980li yılların öncesi Almanlar, Türkiye'ye pek gitmiyordu. Biz Almanlara, Türkiye'nin güzel, cazip bir tatil ülkesini olduğunu gösterdik. Yolu açtık. Bu beni çok sevindiriyor. Türkiye'ye kitle turizminin önünü açtık. Türkiye'nin turistik bir destinasyon olabileceğini kimse düşünemiyordu. Buna öncü olmak beni hala gururlandırıyor. 1990lı yıllardan beri pek çok yıl Türkiye turizminde branş birincisi olduk. Benim tahminime göre 40 yılda rahat 20 milyon turist taşıdık’’. der

TÜRKİYE’DE SİYASETE GİRSEM, BENİ ZORLARDI

            Çok zor. Bana çok fazla teklif geldi. Hatta üst düzey konumdan teklifler aldım. Ama benim işimi bırakmam gerekiyordu. Ankara’daki bir maceraya girmek istemedim. Hem Almanya’da işin olacak, hem de Ankara’da milletvekilliği yapacaksın. Sizin işiniz çok zor bir hal alır. Bir de Alman vatandaşıyım, Türk vatandaşıyım. Ne dedikodular çıkar. Çok sinirlerim bozulacaktı. Bu nedenle istemedim,

.. “Türk insanının sıcaklığını, misafirperverliğini hiçbir toplumda görmedim. Dünyada benzerine rastlayamazsınız. Kuşaktan kuşağa bu özellikler aktarılmış. O toplum, çok daha iyi yerlere layık. O topluma olan borcumu, bu tür etkinliklerle ödemeye çalışıyorum.”

      Milletine karşı kendisini borçlu hissetmenin adı, erdem olsa gerek…

       Vural Öger'in, mazideki önemli başarılarından biri, Öger Tours'un, Almanyana devi Lufthansa ile olan ortaklığı oldu. Vural Öger, Öger Şirketler Grubu'na bağlı Öger Tours ve ATT Touristik şirketlerinden yüzde 10'luk hisseyi Almanya havayolu Lufthansa'nın yan kuruluşu olan Condor'a verdi. Vural Öger'in, 1969 yılında temelini attığı Öger Tours, 1995 yılında Lufthansa-Condor ile yaptığı evlilik sonucunda iyice güçlenmişti. Öger Tours bugün, Almanya'nın köklü ve büyük turizm şirketlerinden biri.

         Avrupa'da 7, Türkiye'de 8 olmak üzere 15 şirketi bünyesinde bulunduran Öger Şirketler Grubu, 1994-95 yılında yapmış olduğu toplam 720 milyon marklık ciro ve taşımış olduğu 682 bin 430 yolcu ile Almanya'nın TUİ, Neckermann, LTU ve ITS gibi dev turizm şirketlerinin de içinde bulunduğu ilk 10 a girmeyi başardı.

              Genç yaşında birçok krizden hasarsız çıkan Öger, verdiği bir başka röportajda Öger Tur’un satışından sonra pazara yeniden döndüğü için pişman olduğunu söyledi. Öger, Türkiye’nin son zamanlardaki siyasal gelişmelerden kaynaklanan talep kaybının da yeni bir şirket olarak durumlarını zorlaştırdıklarını ve daha fazla dayanamayarak iflaslarını bildirdiklerini söyledi. Ticarette başarı ve başarısızlığın birbirine çok yakın olduğunu dile getiren Öger, son yaşadığı iflaslarla şirketlerini kaybettiğini sözlerine ekle

               Bu günlerde Şirketinin iflasını isteyen VÖ Travel’ın sahibi Vural Öger’in Almanya’nın Münih şehrinde bir mahkemeye bireysel iflas başvurusunda bulunduğu bildirildi. Mahkemenin iflas işlemlerinden sorumlu ismi Matthias Hofmann, “Benim bilgim dahilinde Sayın Öger’in kayda değer bir mal varlığı artık bulunmamaktadır” açıklamasını yaptı. Mahkemeden yapılan açıklamada Öger’in alacaklılarından biri olan İşbank’ın, Öger’in şahsi servetine el konulması talebinde bulunduğu da belirtildi. Açıklamada Öger’in yüksek miktardaki borçlarını ödeyemediğine dikkat çekildi. Öger’in alacaklıları arasında İşbank, hava yolu şirketi SunExpress ve Fly Türk bulunuyor. İflas başvurusunun ardından Öger’in daha önce ödediği borçlarını ise alacaklılar arasında eşitlik olması için mahkemenin geri istemesi söz konusu. Öger Tur’u Thomas Cook’a sattıktan sonra uzun süre sektörde faaliyet göstermeyen Vural Öger’in 2013 yılının sonlarına kurduğu VÖ Travel, Aralık 2015’te faaliyetlerini durdurduğunu açıklamış, kısa bir süre sonra hava yolu şirketi Öger Türk Tur da iflas başvurusunda bulunmuştu.

      Öger, iki şirketi için iflas başvurusunda bulunduğunda kendisini Rusların iflas ettirdiğini belirtmişti. Öger’in 16 milyon euroluk borcunun yarısının Rus şirketi Tez Tour’un, Vural Öger’e ait Majesty otellerine olan borcundan kaynaklandığı belirtilerek, “Batışının altından, 2015 aralıkta  Putin’in verdiği “Türkiye’ye turist gitmeyecek” emri çıktı” deniyor.

MUSTAFA ÖZYILDIZ

KASTAMONU ÜNİV.-MÜDÜR

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.