1. HABERLER

  2. Büyüktorun 12 Mart İstiklal Marşının Kabulüyle İlgili Açıklamada Bulundu

Büyüktorun 12 Mart İstiklal Marşının Kabulüyle İlgili Açıklamada Bulundu

Ak Parti Ereğli İlçe Başkanı İbrahim Büyüktorun 12 Mart İstiklal Marşımızın kabulü münasebetiyle bir açıklamada bulunmuştur.Ak Parti Ereğli İlçe...

A+A-

Ak Parti Ereğli İlçe Başkanı İbrahim Büyüktorun 12 Mart İstiklal Marşımızın kabulü münasebetiyle bir açıklamada bulunmuştur.

Ak Parti Ereğli İlçe Başkanı İbrahim Büyüktorun İstiklâl Marşı’nın Türk Milletinin bağımsızlığının dizelerle taçlanmış muazzam bir ifadesi olduğunu belirterek şunları dile getirmiştir.

Korkma, sönmez bu şafaklarda yüzen al sancak;

Sönmeden yurdumun üstünde tüten en son ocak.

O benim milletimin yıldızıdır, parlayacak;

O benimdir, o benim milletimindir ancak.

Bu bir bayrak bir vatan bir millet sevdasıdır, Dökülen kanın düşen her bir şehidin alnındaki sevdanın taşı toprağı dile getirmesidir. 12 Mart sadece kutlu bir an değil gururlu bir iman duruşudur. Sevda kolay dile gelmez ve bizler Akif’in nesliyiz ardında yürüyeceğimiz nice Akiflerimiz var yeter ki dik duruş sergileyebilelim. Sen ey genç kardeşim ey sevdalı yüreğim ey hanım kardeşim ey dava arkadaşım gel yürüyelim bu davanın ardı sıra dim dik yürüyelim sahip çıkalım emanetimize.

İstiklâl Marşımız ki her bir kelimesi ayrı bir acının dizelere vurulmuş halidir. Bayrak sevdamızla göğsümüzü kabartırken şehit toprakları ile sulanmış topraklarımız üzerinde attığımız her adımın, yaptığımız her icraatın değerini ölçüsünü kavramamız için bizi defaten düşünmeye sevk eder.

İstiklâl Marşı; İstiklâl Savaşımızın destanıdır. Mukaddes mücadelenin büyüklüğü ve kutsal heyecanının dizelerde şahlanışıdır. Bin bir facia karşısında bunalan ruhların, ızdıraplar içinde kurtuluş dakikalarını beklediği bir zamanda yazılan o yılların adeta bir hatırasıdır. İstiklâl Marşı; Mehmet Âkif Ersoy’un şiirinde “ Tek dişi kalmış canavar” diye ifade ettiği Avrupa’nın medeni(!) milletlerine meydan okuyuşudur. Bugün İstiklal Marşı kabul edildi. Bugün destan yazıldı. Bugün 12 Mart 2015. Aradan geçen 94 yıla rağmen halen ilk gün ki heyecan. Sözün sonu emanettir sözün sonun bir gurur paylaşımıdır diyen İlçe başkanı, hep birlikte sunalım sonlandıralım. her kıtada ki iman, son kıtadaki coşku;

Dalgalan sende şafaklar gibi ey şanlı hilal!

Olsun artık dökülen kanlarımız hepsi helal.

Ebediyen sana yok, ırkıma yok izmihlal:

Hakkıdır, hür yaşamış, bayrağımın hürriyet;

Hakkıdır, Hakk’a tapan milletimin istiklal!

İstiklal Marşımızın TBMM’de kabulünün 94’üncü Yılı münasebetiyle büyük şair Mehmet Akif Ersoy ve bu bayrak uğruna şehit olan kahramanlarımızı, başta Mustafa KemalAtatürk olmak üzere İstiklal Marşını kabul eden TBMM üyelerini rahmet, şükran ve minnetle anıyorum” dedi.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.