1. HABERLER

  2. Konya Şeker, Tarım Fuarının Gözdesi Oldu

Konya Şeker, Tarım Fuarının Gözdesi Oldu

Konya Şeker A.Ş.'nin, Konya 11.Uluslararası Tarım ve Hayvancılık Fuarındaki standı ilgi görüyor.Konya Şeker A.Ş.'nin, Konya 11. Uluslararası Tarım...

A+A-

Konya Şeker A.Ş.'nin, Konya 11.Uluslararası Tarım ve Hayvancılık Fuarındaki standı ilgi görüyor.

Konya Şeker A.Ş.'nin, Konya 11. Uluslararası Tarım ve Hayvancılık Fuarındaki standı ilgi görüyor.

Aksaray yolu üzerindeki alanda 6 ayrı salonda kurulan Konya 11. Uluslararası Tarım ve Hayvancılık Fuarı yurt içi ve yurt dışından ziyaretçilerini ağırlıyor. Fuarda Konya Şeker A.Ş. standı katılımcılardan ilgi görüyor. Üretilen ürünlerin ikram edildiği stant, fuarın en büyük standı olmaz özelliğini taşıyor.

Fuarı ziyaret eden Pancar Ekicileri Kooperatifleri Birliği (Pankobirlik) Genel Başkanı Recep Konuk, Konya Şeker A.Ş. standını gezdi. Burada ziyaretçilerle sohbet eden Konuk, yatığı açıklamada Konya'nın gıda ve tarımda başkent olabilecek bir şehir olduğunu söyledi. Konuk, "Konya Şeker küresel bir oyuncu olma yolunda hızla ilerleyen bir firma. Artık onlarca çeşidi bünyesinde barındırıyor. Elbette ürettiği ürünlerin teşhirinde piyasayla buluşmasında ve bilinilirliğinde fuarlara ihtiyaç var. Konya fuarı 500'e yakın firma ve 250 bin ziyaretçisiyle adeta Davos'un ekonomideki başkentliliğine nazire edercesine Konya'da gıda ve tarımda başkentliliğe, kiler olmaya soyunmuş bir şehrimiz. Bunu sadece Konya olarak düşünmemek lazım, çevre illeriyle düşünmek lazım. Konya Şeker buradaki üretilen sinerjinin bir anlamda adresi. Konya Şeker gıda da, gıdanın çeşitlendirilmesinde, bitkisel çeşitliliğe katkı veren bir firma olmaktan öte artık ayrıca kimya sanayinde, enerji de ve hayatın başka alanlarında da olabilen bir firma. Konya Şeker ülkemizin Cumhuriyetin 100. yılı olan 2023 yılında ilk 5 tarım ekonomisi arasında yer alma hedefine, ilk 5 şirketten biri olma hedefini çizmiştir. Ümit ediyorum küresel bir aktör olarak Konya Şeker hem Konya tarımının, hem gıdasının hem de sadece üretici ve tüketicilerin değil ayrıca tüketicilerinde rahatlıkla tükettiği sağlıklı ürünlerin üretiminde olan, bunu dünyadaki bütün alanlarda rekabet şartlarıyla yerine getiren bir firma olarak hayatiyetini sürdürecektir" dedi.

Konya Şeker A.Ş.'nin fuara yeni ürettiği 6 ürünle katıldığını kaydeden Konuk, bu ürünlerin tarımın kalkınmasına katkı vereceğini kaydetti. Enerji sektöründe de iddialı olan Konya Şeker A.Ş.'nin, Karapınar bölgesindeki kömür rezervine talip olduğunu anımsatan Konuk, "Konya Şeker enerji çeşitliliğinde olan bir firma. Bugün etanol üretiyor, termik santral kültürü var kömürden elektrik üretiyor. Biogaz gibi diğer enerji çeşitliliklerinin de içerisinde. Rüzgar jeotermal güneş gibi enerji çeşitliliğine dönük ilgi alanları da var. Bugün halen güneşle ilgili üretimin dünyada rekabet edilebilir bir aralıkta olmadığını da biliyoruz. Bu anlamda çalışmalarımız devam ediyor. Ülkenin izleyeceği yol ve haritasında Konya Şeker de enerji çeşitliliği paralelinde mutlaka yerini alacaktır. Kangal Termik Santrali 457 megavatlık 100 milyon ton kömürü olan bir işletme ama hemen yanı başımızda Karapınar-Ereğli-Ayrancı üçgeninde tespit edilen kömür rezervi 1 milyar 800 bin ton olan yani kangalın 18 katı büyük bir rezervin olduğunu biliyoruz. Buranın işletilerek katma değerinin çiftçilerle üreticilerle mahallinde olanlarla paylaşıldığı bir formülle buranında içinde olmayı arzu ediyoruz" diye konuştu.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.